نرخ کمیسیون املاک در ترکیه

نرخ کمیسیون املاک در ترکیه3

در سال‌های اخیر و با پیشرفت گسترده املاک و مستغلات در ترکیه، همواره خارجیان زیادی به قصد خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه، به این کشور پهناور و خوش آب و هوا سفر می‌کنند. شهرهای مختلف ترکیه از آب و هوای متفاوتی برخوردار هستند و همین باعث شده است که تنوع بالایی از املاک برای انتخاب سرمایه‌گذاران ارائه شود. یکی از مهم‌ترین موضوعات در هنگام خرید ملک در ترکیه، نرخ کمیسیون املاک در ترکیه است. چرا که با افزایش تقاضا در حوزه املاک، بسیاری از افراد سودجو، نرخی بالاتر از درصد قانونی کمیسیون برای خرید ملک در ترکیه از خریداران خارجی دریافت می‌کنند.

همانطور که می‌دانید، املاک و مستغلات در ترکیه از تنوع بالایی برخوردار هستند و از پروژه‌های مسکونی در حال ساخت گرفته، تا خانه‌های دست دوم و املاک تجاری، هر کدام شرایط متفاوتی در خصوص نرخ کمیسیون املاک دارند. در ادامه به بررسی نرخ قانونی کمیسیون برای خرید انواع ملک در ترکیه و همچنین درصد کمیسیون اجاره ملک در ترکیه می‌پردازیم.

نرخ کمیسیون املاک در ترکیه1

درصد کمیسیون برای خرید پروژه‌های مسکونی نوساز و در حال ساخت

یکی از پرطرفدارترین نوع سرمایه‌گذاری در ترکیه، پیش خرید آپارتمان در پروژه‌های مسکونی و پرداخت اقساطی و یا پرداخت نقدی آن با تخفیف‌های ویژه است. این پروژه‌های مسکونی در حال ساخت از قیمت مناسب‌تری نسبت به پروژه‌های آماده مشابه دارند و در نتیجه فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری و بازگشت سرمایه (ROI) پس از چند سال به حساب می‌آیند. از دیگر مزایای خرید ملک در پروژه‌های مسکونی در حال ساخت همین مساله درصد کمیسیون املاک است. این پروژه‌ها به دلیل قراردادی که بین مشاورین املاک و دفتر فروش سازنده وجود دارد، هیچ کمیسیونی از خریدار دریافت نمی‌کنند. این موضوع در خصوص املاک آماده تحویل در پروژه‌های مسکونی چنانچه مستقیما از سازنده فروخته شود و اصطلاحا دارای سند دست اول باشد نیز صدق می‌کند و خریدار هیچ کمیسیونی برای املاک پرداخت نخواهد کرد.

نرخ کمیسیون املاک در ترکیه2

درصد کمیسیون برای خرید املاک دست دوم

املاک دست دوم اصطلاحتا به آن دسته از املاک گفته می‌شود که به‌طور مستقیم از سازنده ملک خریداری نمی‌شود و یک یا چند نفر دیگر پیش‌تر آن ملک را خریداری کرده‌اند. در چنین شرایطی و به هنگام خرید و فروش املاک دست دوم، هر دو طرف معامله (فروشنده و خریدار) باید ۳٪ از مبلغ ملک که بر روی گزارش اکسپرتیز مشخص شده‌ است را به مشاور املاک پرداخت نمایند.

نرخ کمیسیون املاک در ترکیه6

لازم به ذکر است که درصد کمیسیون املاک مبلغی جدا است و با مواردی مانند مالیات خرید ملک در ترکیه و هزینه انتقال سند مالکیت ملک متفاوت است. هزینه مالیات با توجه به نوع ملک متفاوت است و هزینه انتقال سند مالکیت ۴٪ است که معمولا ۲٪ آن توسط فروشنده و ۲٪ توسط خریدار پرداخت می‌شود. در خصوص پروژه‌های مسکونی در بسیاری از مواقع هزینه سند مالکیت در قیمت ملک گنجانده شده است و خریدار مانند درصد کمیسیون املاک، موظف به پرداخت هزینه اضافی برای انتقال سند مالکیت نخواهد بود.

نرخ کمیسیون املاک در ترکیه4

درصد کمیسیون فسخ قرارداد

در صورتی‌که هر یک از طرفین قرارداد به هر دلیلی تصمیم به فسخ قرارداد بگیرد، مشاور املاک این حق را دارد که درصدی را کمتر از نرخ قانونی کمیسیون خرید املاک از فسخ‌کننده قرارداد تقاضا کند تا به عبارتی زحمات مشاور املاک جبران شود.

نرخ کمیسیون املاک در ترکیه5

درصد کمیسیون اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه نیز همانند خرید املاک در سال‌های اخیر تقاضای زیادی در بین خارجیان داشته است که قصد دارند به‌طور موقت و یا دائم در شهرهای ترکیه اقامت داشته باشند. نرخ قانونی کمیسیون برای اجاره ملک در ترکیه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد مبلغ اجاره یک سال آن ملک است. ۱۸٪ مالیات بر ارزش افزوده نیز لازم است همراه با کمیسیون به مشاور املاک پرداخت شود. از دیگر هزینه‌هایی که باید به هنگام اجاره خانه در ترکیه در نظر بگیرید، دپوزیت یا همان مبلغ رهن است که معمولا به اندازه ۱ تا ۲ اجاره یک‌ماه تعیین می‌شود. مبلغ دپوزیت برای خانه‌های مبله معمولا ۲ تا اجاره است که به هنگام امضای قرارداد باید به صاحب ملک پرداخت شود.

 

ما در تیم Turkey Expert طیف وسیعی از املاک دست اول و دست دوم را برای شما فراهم آورده‌ایم و همواره در تلاشیم تا شما را در انتخاب بهترین ملک در ترکیه راهنمایی نماییم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص خرید ملک در ترکیه، می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید و یا از طریق بلاگ ما در خصوص سوالات متداول درباره خرید ملک در ترکیه و اقامت و شهروندی ترکیه، اطلاعات موردنیاز خود را دریافت نمایید.

Published on 1401-07-22
Updated on 1401-07-23