سوالات متداول درباره خرید ملک در ترکیه و اقامت و شهروندی ترکیه

turkish residency vs turkish citizenship8

۱. شهروندی ترکیه

چه تفاوتی میان شهروندی ترکیه و اقامت ترکیه وجود دارد؟

اقامت ترکیه به شما مجوز اسکان در ترکیه برای مدت مشخصی را ارائه می‌کند. پس از پایان این زمان مشخص، در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید. لازم به ذکر است که اقامت ترکیه به شما مجوز ورود به ترکیه را بدون نیاز به ویزا خواهد داد.

شهروندی ترکیه به شما حقوق و امتیازات یک شهروند ترکی را داده و مادام‌العمر است. در این مسیر، پاسپورت ترکی و کارت شناسایی ترکیه (کیملیک کارت) دریافت خواهید کرد. جهت دریافت شهروندی ترکیه، باید واجد شرایط آن باشید.

چطور می‌‌توانم شهروندی ترکیه را دریافت کنم؟

روش‌های مختلفی برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد. می‌توان از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه، ۵ سال متوالی کار کردن در ترکیه با مجوز کار معتبر، سرمایه‌گذاری در ترکیه به ارزش حداقلی ۵۰۰ هزار دلاری، خرید ملک با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلاری، ایجاد اشتغال برای حداقل ۵۰ نفر و یا سپرده‌گذاری حداقل ۱ میلیون دلار در یکی از بانک‌‌های ترکیه به مدت سه سال، شهروندی ترکیه را دریافت کرد.

turkish residency vs turkish citizenship3

آیا برای دریافت شهروندی ترکیه باید به زبان ترکی استانبولی مسلط باشم؟

خیر؛ دانش زبان ترکی استانبولی از شرایط دریافت شهروندی ترکیه نبوده و ضرورتی در دانستن آن وجود ندارد.

چه نوع ملکی برای دریافت شهروندی ترکیه باید بخرم؟

می‌توانید یک ملک واحد یا چندین ملک مختلف به ارزش نهایی ۲۵۰ هزار دلاری خریداری کنید. املاک خریداری شده باید دارای اوراق و اسناد (تاپو) بوده و در این تاپو مشخص باشد که ارزش ملک (یا املاک) کمتر از ۲۵۰ هزار دلار نیست.

پروسه دریافت شهروندی ترکیه چه مدت زمان می‌برد؟

زمانی که اسناد ملکی (تاپو) به نام شما زده شود، می‌توانید بلافاصله برای دریافت شهروندی اقدام کنید. شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک را می‌توانید در حداقل ۳۰ و حداکثر ۶۰ روز دریافت نمایید.

turkish residency vs turkish citizenship2

آیا فرزندان بالای ۱۸ سال در صورتیکه والدین اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند واجد شرایط شهروندی ترکیه می‌شوند؟

با توجه به قوانین وضع شده، خرید ملک به ارزش حداقلی ۲۵۰ هزار دلاری، تمام اعضای خانواده شامل زن یا شوهر و فرزندان زیر ۱۸ سال، مشمول دریافت پاسپورت ترکی می‌شوند. به ازای دریافت پاسپورت برای هر فرزند بالای ۱۸ سال، یک ملک دیگر به ارزش حداقلی ۲۵۰ هزار دلاری نیاز است.

اگر من اقدام به خرید ملک در ترکیه کنم، پدر و مادرم مشمول دریافت شهروندی می‌شوند؟

با توجه به قوانین وضع شده، فقط همسر قانونی و فرزندان زیر ۱۸ سال مشمول دریافت شهروندی ترکیه خواهند شد.

آیا می‌توان با خرید اقساطی ملک در ترکیه، شهروندی ترکیه دریافت کرد؟

خیر؛ اگر می‌خواهید از طریق خرید ملک برای شهروندی اقدام کنید، مبلغ ملک باید تمام و کمال پرداخت شده باشد. به علاوه اینکه کل بازه زمانی برای ورود پول به ترکیه و پرداخت به فروشنده نباید از 6 ماه بگذرد.

هر ملک چند شهروندی ارائه می‌کند؟

هر ملک با ارزش حداقلی ۲۵۰ هزار دلاری فقط برای دریافت شهروندی یک خانواده (شامل زن و شوهر و فرزندان زیر ۱۸ سال) قابل استناد است. اگر ارزش ملک بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد، مثلا یک ملک ۵۰۰ هزار دلاری، دو خانواده می‌توانند برای شهروندی اقدام کنند.

لطفا برای اطلاع بیشتر از نحوه اخذ شهروندی از طریق خرید ملک یا مشاهده املاک مناسب شهروندی، بر روی این لینک کلیک کنید.

۲. اقامت ترکیه

turkish residency vs turkish citizenship12

چطور می‌توانم اقامت ترکیه بگیرم؟

روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد. می‌توان از طریق اجاره خانه، خرید ملک، تحصیل در ترکیه و یا دریافت مجوز کار (Calisma izni) معتبر برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کرد.

برای دریافت اقامت ترکیه به چقدر درآمد ماهانه نیاز دارم؟

یکی از مدارکی که به هنگام دریافت اقامت ترکیه باید ارائه دهید، نامه تمکن مالی جهت پوشش هزینه های اقامتتان است. حداقل مبلغ مورد نیاز به ازای اقامت هر فرد، ماهانه ۵۰۰ دلار است. در مور اقامت‌های خانوادگی، این مبلغ نیز افزایش می‌یابد.

آیا می توانم اقامت از طریق خرید ملک با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار را به صورت سالانه تمدید کنم؟

بله؛ به عنوان صاحب ملک در ترکیه، می‌توانید مجوز اقامت خود را به صورت سالانه تمدید کنید.

turkish residency vs turkish citizenship4

آیا می‌توانم با مجوز اقامت کار کنم؟

مجوز اقامت به طور مستقیم با مجوز کار همراه نیست. برای دریافت مجوز کار باید جداگانه اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که برای دریافت مجوز کار باید مجوز اقامتی حداقل ۶ ماهه داشته باشید.

آیا می‌توانم با اقامت توریستی در ترکیه بمانم؟

شما می‌توانید به ازای هر ۱۸۰ روز (۶ ماه) مجوز اقامت توریستی تا ۹۰ روز دریافت نمایید. چنانچه قصد اقامت طولانی‌تری از این بازه زمانی دارید، می‌بایست برای دریافت اقامت کوتاه مدت اقدام نمایید.  

انواع مجوز اقامت چیست؟

۶ نوع مجوز اقامت وجود دارد که عبارتند از: مجوز اقامت کوتاه مدت، مجوز اقامت خانوادگی، مجوز اقامت محصلان یا دانشجویان، مجوز اقامت بلند مدت، مجوز اقامت بشردوستانه، مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق.

کیملیک کارت چیست؟

کیملیک کارت شناسایی ترکیه است که یا به صورت موقت یا دائم صادر می‌شود. خارجی‌هایی که به ترکیه نقل مکان می‌کنند، زمانی که برای دریافت مجوز اقامت خود اقدام کنند، کارت کیملیک دریافت خواهند کرد. کیملیک کارت موقت دارای تاریخ انقضای مشخصی است که به متقاضیان اقامت کوتاه مدت اعطا می‌شود. افرادی که در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده و شهروندی دریافت می‌کنند، کیملیک کارت دائمی دریافت خواهند کرد.

اقامت کوتاه مدت (اقامت توریستی) تا چه مدت اعتبار دارد؟

اقامت کوتاه مدت اگر برای تحصیل، تحقیق، درمان، یا اهداف گردشگری باشد، تا یک سال اعتبار دارد. پس از پایان انقضای کارت باید مجددا برای نوع اقامت دیگری اقدام کنید، زیرا اجازه اقامتی که با شرایط ذکر شده در بالا به دست آمده قابل تمدید نیست.

لازم است بدانید که اجازه اقامتی که از اجاره ملک به شما اعطا شده نیز بیش از ۱ سال قابل تمدید نیست.

هرچند که مجوز اقامتی که با خرید ملک به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار به شما تعلق گرفته دو ساله است و می‌توان آن را به صورت سالانه تمدید کرد.

آیا می‌توانم با اجازه اقامت کوتاه مدت (توریستی) مشغول به کار شوم؟

با مجوز اقامت کوتاه مدت شما واجد شرایط شاغل بودن نمی‌شوید. پس از سکونت در ترکیه به مدت ۶ ماه، می‌توانید برای اخذ مجوز کار اقدام نمایید.

۳. خرید ملک در ترکیه

turkish residency vs turkish citizenship5

از کجا ملک ترکی بخرم؟

با اینکه می‌توان به طور مستقیم از صاحب ملک یا شرکت سازنده، ملک را خریداری کرد، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم از طریق یک مشاور املاک حرفه‌ای، اقدام به خرید ملک نمایید. این راه، دردسرهایی چون مشکلات برقراری ارتباط به دلیل تفاوت زبان و یا مسائل قانونی را حذف خواهد کرد. به علاوه اینکه، یک مشاور املاک می‌تواند شما را در مسیر پیدا کردن و مقایسه بهترین پروژه‌های مناسب شما، یاری کند.

آیا املاک در ترکیه ارزان است؟

عوامل مختلفی روی قیمت یک ملک تاثیر می‌گذارد، مثل موقعیت مکانی، امکانات، نوع ملک، سن سازه و... . بنابراین نمی‌توان به طور قطع بیان کرد که املاک ترکیه ارزان یا گران هستند. اما می‌توان گفت که برای هر بودجه‌ای، چه کم، چه متوسط و چه زیاد، گزینه‌های کافی وجود دارند.

آیا می ‌توانم ملک ترکی خودم را اجاره بدهم؟

بله! یکی از رایج‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در میان مشتریان ما خرید ملک و اجاره دادن آن است. این ملک می‌تواند منزلی برای سکونت یا مغازه باشد. ما در Turkey Expert آپارتمان‌هایی با ضمانت اجاره نیز داریم.

کدام محله (یا شهر) برای خرید ملک در ترکیه بهتر است؟

ترکیه کشوری غنی و بسیار زیبا است که هر شهر آن سنت‌ها و تاریخ خود را دارد. اما از دید سرمایه‌گذاری، شهرهای بزرگ صنعتی چون استانبول، ازمیر، و شهرهای توریستی مثل کوش‌آداسی، بدروم، آنتالیا و آنالیا، فرصت‌های بهتر سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.

چه فاکتورهایی بر قیمت ملک در ترکیه تاثیر می‌ گذارد؟

فاکتورهای مختلفی چون شهر، محله، قدمت ملک، نوع ملک، امکانات و استانداردهای لحاظ شده بر قیمت ملک تاثیرگذار خواهند بود.

آیا می‌توانم به صورت قسطی در ترکیه خانه بخرم؟

بله، ارائه برنامه‌های پرداختی بدون بهره یا با بهره کم به خریداران ترکی یا خارجی، یک خدمت رایج در میان کمپانی‌های سازنده است. شما می‌توانید برای اکثر پروژه‌های در دست احداث مبلغی را به عنوان پیش پرداخت، پرداخت کرده و مابقی را با توجه به برنامه پرداختی شرکت سازنده، به صورت اقساط ماهانه پرداخت کنید.

هزینه‌‌های جانبی خرید ملک  در ترکیه شامل چه چیزهایی می‌شود؟

در کنار قیمت اولیه (پرسیده شده)، به هنگام خرید ملک در ترکیه، هزینه‌های جانبی نیز باید در نظر گرفته شود. ۴٪ هزینه اوراق و اسناد ملک است که عموما نصف آن توسط خریدار و نصف دیگر توسط فروشنده پرداخت می‌شود. همچنین مبلغ ۱٪ مالیات ارزش افزوده و نرخ ارزش‌گذازی ملک که بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر ترکیه تخمین می‌خورد، باید در نظر گرفته شود.

برای اطلاع بیشتر از هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه، به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

مالیات بر ملک در ترکیه چگونه محاسبه می‌گردد؟

مالیات بر ملک بر اساس نوع و موقعیت مکانی ملک محاسبه می‌شود. در جدول زیر، مالیات سالانه بر اساس نوع ملک مشخص شده است:

turkish residency vs turkish citizenship11

شما می‌توانید برای مطالعه بیشتر درباره پرداخت مالیات بر ملک در ترکیه به مقاله چطور در ترکیه مالیات بر ملک بپردازیم، مراجعه نمایید.

۴. زندگی و کار در ترکیه

turkish residency vs turkish citizenship6

بهترین بانک ترکیه برای خارجی‌ها کدام است؟

خارجی‌هایی که در ترکیه زندگی می‌کنند، می‌توانند تقریبا در همه بانک‌های ترکیه مثل Vakifbank, Isbank, Ziraat Bank و... افتتاح حساب کنند. لازم به ذکر است که برای افتتاح حساب در زراعت بانک، کافیست پاسپورت و کد مالیاتی داشته باشید. برای Isbank و Vakifbank قبوض اقامت و آب و برق نیز لازم است.

در اینجا می‌توانید درباره بانک‌های ترکیه بیشتر بخوانید.

چطور می‌‌توانم در ترکیه کار کنم؟

تصور کنید که توسط یک شرکت ترکی به عنوان کارمند استخدام شده‌اید. در این صورت، شرکت برای شما زمانی که خارج از کشور هستید، نامه اجازه کار را برایتان تنظیم کرده و یا اسناد لازم را به کنسولگری ترکیه در کشور خودتان ارسال می‌کند. در کنار مجوز کار، مجوز اقامت نیز برایتان صادر می‌شود.

اگر می‌خواهید به عنوان یک فریلنسر فعالیت داشته باشید یا در ترکیه به دنبال شغل باشید، اولین کاری که باید انجام دهید، خرید یا اجاره یک خانه و درخواست اقامت کوتاه مدت هستید. بعد از گذشت ۶ ماه، می‌توانید برای مجوز کار در ترکیه اقدام کرده و به صورت قانونی در ترکیه مشغول به کار شوید.

از کجا می‌توانم در ترکیه کار پیدا کنم؟

شما می‌توانید با کارفرمایان ترکی ارتباط برقرار کرده یا رزومه خود را بر روی سایت‌های کاریابی ترکیه از جمله: ,www.yenibiris.com ,www.kariyer.net www.xing.com آپلود کنید. همچنین می‌توانید از پلتفرم‌های بین‌المللی چون www.indeed.com, www.linkedin.com, www.glassdoor.com نیز استفاده نمایید.

معمولاً یک قانون کلی ایجاب می‌کند که کارجو در ترکیه ساکن باشد و ویزای توریستی کوتاه مدت معتبر داشته باشد. این بدان معناست که کیملیک کارت برای کار در ترکیه ضروری است.

turkish residency vs turkish citizenship7

ساعت کاری مغازه‌‌ها و بازارهای ترکیه به چه شکل است؟

در حال حاضر (اواخر سال ۲۰۲۱)، پس از لغو قرنطینه کرونا در ترکیه، همه فروشگاه‌ها و مراکز خرید از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز هستند. هرچند برخی از مغازه‌های محلی و فروشگاه‌های محله Istiklal ممکن است تا نیمه شب نیز باز باشند.

ساعت کاری بانک‌ها در ترکیه به چه شکل است؟

ساعت کاری تمام بانک‌ها در ترکیه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر است. یک ساعت زمان استراحت و ناهار از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱:۳۰ بعد از ظهر نیز در نظر گرفته شده است.

آیا می‌توانم با پاسورت ایرانی در ترکیه حساب بانکی باز کنم؟

با پاسپورت ایرانی می‌توانید در زراعت بانک ترکیه حساب بانکی باز کنید. با وجود اینکه اخیرا محدودیت‌هایی ایجاد شده است، مشاورین ما در Turkey Expert شما را در مسیر افتتاح حساب بانکی بدون دردسر، راهنمایی خواهند کرد.

برای زندگی در ترکیه به چه میزان درامد ماهانه نیاز دارم؟

این موضوع به خود شما بستگی دارد اما به طور کلی، با در نظر گرفتن هزینه اجاره، قبوض، خوراک و حمل و نقل حداقل ۳۰۰۰ لیر برای هر نفر نیاز است.

۵. Turkey Expert در چه زمینه‌هایی می‌تواند به شما کمک کند؟

turkish residency vs turkish citizenship9

خدمات پس از فروش Turkey Expert شامل چه مواردی می‌شود؟

Turkey Expert  از ابتدا تا انتها در کنار شما خواهد بود. ما با تیم متخصص خود شما را در پیدا کردن مناسب‌ترین ملک که خواسته‌های شما را براورده سازد یاری خواهیم کرد. همچنین تیم حقوقی و مجرب ما شما را در روند خرید، ثبت اسناد ملکی و درخواست شهروندی یا اقامت کمک خواهد کرد.

Turkey Expert چند سال تجربه فعالیت دارد؟

شرکت Turkey Expert بیش از دو دهه در بازار املاک و مستغلات در ترکیه فعالیت داشته و توانسته رضایت مشتریان جلب کند. با این تجربه طولانی مدت در زمینه املاک و مستغلات ترکیه، ما تیمی مشتاق و متعهد از متخصصین این حوزه هستیم که همواره به دنبال یافتن راهی برای کمک به شما در هر مرحله از جستجو یا خرید ملک در ترکیه هستیم. 

Turkey Expert در چه شهرهایی پروژه دارد؟

ما کالکشنی از بهترین پروژه‌ها و املاک در شهرهای پرطرفدار ترکیه شامل استانبول، ازمیر، کوش‌ آداسی، بدروم، آنتالیا، آلانیا و بورسا را به شما ارائه می‌دهیم.

Turkey Expert چه خدماتی را به مشتریان خود ارائه می‌کند؟

قبل از اینکه به ترکیه بیایید، خوشحال می‌شویم تا با خواسته‌های ملکی شما آشنا شویم. با توجه به شرایط شما، بهترین و مناسب‌ترین مکان‌های سرمایه‌گذاری را پیشنهاد می‌دهیم. از انتخاب و بازدید ملک تا امضای قراردادها، افتتاح حساب بانکی، گرفتن سند مالکیت و درخواست اقامت یا شهروندی، کارکنان مجرب ما در هر مرحله از خرید در کنار شما خواهند بود.

اگر مراجعین ما در ترکیه حضور نداشته باشند، برای راحتی مشتریان عزیز بازدید آنلاین ترتیب می‌دهیم، وکیلی را به آنها معرفی می‌کنیم تا با وکالت از آنها فرآیند خرید ملک و اخذ شهروندی یا اقامت ترکیه را انجام دهند.

 

Published on 1400-08-14
Updated on 1400-08-21