شایعات اخیر درباره مشکلات فروش ملک ایرانیان در ترکیه!

شایعات اخیر درباره مشکلات فروش ملک ایرانیان1

اخیرا پیامی در شبکه‌های اجتماعی توسط ایرانیان دست به دست می‌شود که خبر از ضررهای میلیاردی در فروش املاک ایرانیان در ترکیه می‌دهد. ضررهایی که با این قیمت ارز در ایران، می‌تواند زندگی یک نفر را زیر و رو کند. اما آیا این پیام صحت دارد یا شایعه‌ای بیش نیست؟

پیام ذکر شده حاوی اطلاعاتی است که بیان می‌کند خریداران ایرانی ملک در ترکیه، قادر به فروش ملک خود به ایرانیان نیستند و همچنین دولت ترکیه علاوه بر اینکه آن‌ها را موظف به فروش ملک خود به اتباع ترک می‌کند، اختلاف قیمت‌های عجیب و غریبی با قیمت اولیه ملک پیشنهاد می‌دهد! این یعنی ضرر چند هزار دلاری و از بین رفتن بخش زیادی از سرمایه ایرانیان. سوال اینجاست که این پیام چه چیزی را اشتباه به گوش ما رسانده است؟

در پاسخ باید گفت، این موضوع که ایرانیان پس از خرید ملک در ترکیه قادر به فروش آن به ایرانیان نیستند، کاملا شایعه بوده و سندیت ندارد! علت انتشار این پیام و دست به دست شدن آن توسط ایرانیان، کج‌فهمی بازگوکننده ماجراست. دولت ترکیه به هیچ عنوان ایرانیان را از بابت فروش املاک خود به ایرانیان دیگر منع نکرده است، بلکه در صورت فروش ملکتان به یک ایرانی تبار، قابلیت دریافت شهروندی از آن ملک سلب خواهد شد. چرا که از سال‌ها قبل و همانطور که ما همیشه به مشتریان خود می‌گوییم،‌ طبق قوانین دولت ترکیه، برای اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، باید حتما ملک مورد نظر از یک فرد ترکی خریداری شود.

اگر قبلا ملکی خریداری نموده و روی آن شهروندی دریافت کرده‌اید، برای اینکه مجدد بتوان از همان ملک شهروندی دوباره برای خریداری دیگر دریافت کرد، باید ملک حداقل سه بار به نام یک ترک تبار سند خورده و سپس به ایرانیان فروخته شود تا حق شهروندی آن لحاظ گردد. برای همین است که اکثرا فروش املاک نو به متقاضیان پاسپورت ترکی پیشنهاد می‌شود.

How else can a solicitor in Turkey be helpful

موضوع بعدی، کاهش قیمت‌های چشمگیر در فروش املاک ترکیه توسط ایرانیان است. مجددا باید به این موضوع اشاره کرد که ملک نو و دسته دوم، تفاوت قیمت بسیاری دارند. اما با توجه به رشد قیمت ملک در ترکیه که تقریبا روز شمار است، این موضوع نیز قابل استناد نیست. یعنی نمی‌توان گفت ملکی که در 2 سال گذشته با قیمت 200 هزار دلار فروخته شده، امروز ارزشی 100 هزار دلاری دارد! شاید حتی رشد در ناحیه ملک خریداری شده به حدی باشد که فروشنده روی سرمایه خود سود زیادی نیز کرده باشد.

در گذشته، فروشندگان برای فرار از مالیات و پرداخت پول کمتر به دولت، قیمت ملک را پایین می‌آورند، خودشان فردی را برای ارزش‌گذاری و تعیین قیمت ملک، انتخاب می‌کردند که در نتیجه آن، قیمت ملک به طرز چشمگیری افت می‎‌کرد و در واقع خریدار گاهی مبلغی تا حدود دو یا سه برابر مبلغ ثبت شده در سند را پرداخت می‌کرد. این نوع قیمت‌گذاری قاعدتا به هنگام فروش ملک برای مالک جدید مشکل‌ساز می‌شد. اما امروزه، دولت ترکیه، Expertise یا همان متخصص ارزش‌گذاری ملک را معرفی می‌کند تا شک و شبهه‌ای در تعیین قیمت ملک بوجود نیاید. در نتیجه علاوه بر دریافت مالیات متناسب با قیمت دقیق ملک، از گران فروشی و یا ثبت قیمت دروغین در سند جلوگیری می‌شود.

نکته مهم دیگر، موضوع رهن ملک در دولت ترکیه است. زمانی که شما برای اخذ شهروندی ترکیه ملکی را خریداری می‌کنید، پاسپورت ترکی شما ظرف کمتر از 3 ماه برایتان صادر می‌شود. اما این پاسپورت به چه ضمانتی برایتان صادر شده؟ دولت ترکیه از کجا مطمئن شود که سرمایه‌گذاری شما کوتاه مدت نیست؟ همین موضوع سبب می‌شود ملک خریداری شده‌تان به مدت 3 سال در رهن دولت باشد. یعنی اجازه فروش آن را ندارید؛ اما اجاره چرا! در نتیجه اگر ملکی را برای دریافت پاسپورت ترکی خریداری کنید و پس از اخذ پاسپورت اقدام به فروش آن پیش از موعد سررسید رهن داشته باشید، دولت شما را از فروش ملک، منع می‌کند؛ چه خریدارتان ایرانی باشد چه ترک.

بنابراین باید گفت، بهتر است به شایعات اخیر گوش ندهید و اگر قبلا ملکی را خریداری کرده‌اید، با توجه به شایعات پخش شده، اصلا نگران نشده و سعی به فروش ملک خودتان با ارزشی بسیار پایین‌تر نکنید. چرا که عده‌ای سواستفاده‌گر منتظر این هستند تا شما با خبرهای این روزها حاضر به فروش ملک ارزشمندتان با ضررهای میلیاردی شوید.

خواهشمندیم برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری در هر کشوری دقیق تحقیق کرده و دست به دامن شایعات در شبکه‌های اجتماعی نشوید. تنها افرادی که می‌توانند به درستی شما را در این راه هدایت کنند، افرادی هستند که در حوزه خرید و فروش ملک به ایرانیان سال‌ها تجربه و سابقه ارزشمند دارند. ما در Turkey Expert اینجاییم تا شما را از هر ابهامی در ارتباط با خرید و فروش املاک ترکیه راهنمایی کنیم.

Published on 1400-07-20
Updated on 1400-07-20