چه کسی هزینه تاپو را به هنگام خرید خانه در ترکیه پرداخت می‌‌کند؟

چه کسی هزینه تاپو را به هنگام خرید خانه در1

روند خرید خانه در ترکیه شامل هزینه‌های جانبی مختلفی است که بر عهده خریدار یا فروشنده ملک خواهد بود. برای مثال هزینه تهیه گزارش اکسپرتیز به‌عهده فروشنده ملک است که می‌توانید در مقاله مرتبط بیشتر درباره آن بدانید. این درحالی است که پرداخت هزینه‌های مربوط به تاپو title deed یا سند ملکی کمی متفاوت‌تر انجام می‌شود. در این مقاله به پرسش‌های شما درخصوص هزینه سند ملکی در ترکیه می‌پردازیم.

 

Title deed چیست و چطور محاسبه می‌‌شود؟

حق‌الزحمه سند مالکیت، هزینه انتقال سند، هزینه سند ملکی، تاپو (Tapu) یا title deed fee عبارات مختلفی است که برای این موضوع رایج هستند. زمانی‌که یک ملک در ترکیه خریداری می‌کنید، یک هزینه معامله که از روی نرخ ملک محاسبه می‌شود باید پرداخت شود. پرداخت این هزینه به‌نوعی هم به فروشنده و هم به خریدار مربوط می‌شود که در ادامه بیشتر راجع‌به آن بحث خواهیم کرد.

پرداخت حق‌الزحمه سند مالکیت یکبار بوده و در زمان انتقال سند اتفاق می‌افتد. علاوه‌بر این هزینه، هزینه‌های جانبی دیگری تحت عنوان کارمزد، صندوق‌گردان و حق سرویس وجود دارند که چیزی حدود ۱۸۰ لیر به مبلغ هزینه سند اضافه می‌کنند.

مدتی پیش، دولت ترکیه برای تشویق مردم به خرید ملک در ترکیه، نرخ title deed را به ۱.۵ درصد کاهش داد، اما امروزه هزینه سند ملکی در ترکیه با نرخ ۲٪ محاسبه می‌شود. این یعنی، ۲ درصد فروشنده و ۲ درصد خریدار و مجموعا ۴٪ موظف به پرداخت هزینه سند ملکی هستند.

 

هزینه سند ملکی یا title deed fee در ترکیه چقدر است؟

فرض کنید می‌خواهید ملکی به ارزش ۱ میلیون لیر خریداری کنید. در این صورت، ۴ درصد از مبلغ ملک، یعنی ۴۰ هزار لیر باید از سوی فروشنده و خریدار پرداخت شود. البته باید گفت طرفین می‌توانند روی درصدهای متفاوتی توافق کنند و ملزم به پرداخت دقیقا ۲٪ نیستند. در صورتیکه فروشنده همه ۴٪ را به‌عهده بگیرد، خریدار نیاز به پرداخت هزینه سند ملکی ندارد.

 

چه کسی هزینه سند ملکی در ترکیه را پرداخت می‌‌کند؟

همانطور که اشاره شد، هزینه کلی ۴٪ از مبلغ ملک را شامل می‌شود، اما اینکه چه کسی آن را پرداخت کند، کاملا بر اساس توافق طرفین معامله صورت می‌پذیرد. فروشنده و خریدار می‌توانند با توافق تصمیم بگیرند که چه کسی حق مالکیت را پرداخت کند. در صورت عدم تصمیم مشترک، این پرداخت طبق قانون به‌طور مساوی بین دو طرف تقسیم می‌شود که همان ۲٪ برای هر طرف است. این مبلغ به اداره مالیات ترکیه پرداخت شده و رسید دریافت می‌شود.

 

نحوه پرداخت هزینه ثبت اسناد و املاک

روش‌های مختلفی برای انجام فرآیند پرداخت وجود دارند که عبارتند از:

  • پرداخت از e-Devlet یا دولت الکترونیک که از طریق آدرس https://www.turkiye.gov.tr/non-citizens قابل دسترسی است.
  • پرداخت از وب سایت رسمی وزارت درآمد که از طریق آدرس https://www.gib.gov.tr/en قابل دسترسی است
  • پرداخت در اداره مالیات یا بانک‌های طرف قرارداد

 

توجه داشته باشید در صورت عدم پرداخت حق مالکیت توسط خریدار و فروشنده طبق تصمیم، فروش انجام نمی‌شود. بنابراین امکان انتقال سند نیز وجود نخواهد داشت. امیدواریم از مطالعه این مقاله اطلاعات کافی درباره هزینه تاپو کسب کرده باشید. همچنین می‌توانید سوالات خود در زمینه خرید ملک در ترکیه و مراحل مختلف اخذ شهروندی ترکیه یا دریافت اقامت را از مشاورین ما در Turkey Expert بپرسید.

Published on 1401-09-22
Updated on 1401-09-25