اکسپرتیز ریپورت (Expertise Report) یا گزارش کارشناسی ملک در ترکیه چیست؟

اکسپرتیز ریپورت یا گزارش کارشناسی ملک در ترکیه چیست؟1

زمانی که برای خرید ملک در ترکیه اقدام می‌کنید، ممکن است با اصطلاحات مختلفی روبرو شوید که بعضا مفهوم آن را نمی‌دانید. یکی از از این اصطلاحات اکسپرتیز ریپورت (Expertise Report) یا گزارش کارشناسی ملک در ترکیه است. این گزارش توسط فروشنده یا وکلای فروشنده به خریدار ارائه می‌شود و باید توسط مامور دولت به ثبت برسد. در ادامه با این گزارش مهم در پروسه خرید ملک در ترکیه آشنا می‌شویم.

اکسپرتیز ریپورت چیست؟

هرگاه قصد خرید ملک در ترکیه را داشته ‌باشید، باید یک برگ گزارش که شامل اطلاعات ملک مورد نظر است، دریافت کنید. اکسپرتیز که یک دفترچه‌ی حداقل ۲۰ صفحه‌ای برای ارائه گزارش ملک کارشناسی شده است، توسط مامور دولت پر شده و در دو نسخه ارائه می‌شود. یکی از این نسخه‌ها به فروشنده ملک داده می‌شود و دیگری نزد خود مامور برای نگهداری در اسناد دولت باقی می‌ماند.

معمولا بین ۲ تا ۳ روز زمان می‌برد تا این گزارش آماده شود و هزینه‌ای حدودا ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر برای آن باید پرداخت شود. (هزینه بسته به نوع ملک، منطقه و شهر می‌تواند متغیر باشد)

اکسپرتیز ریپورت یا گزارش کارشناسی ملک در ترکیه چیست؟2

اکسپرتیز ریپورت چه اطلاعاتی دارد؟

با دریافت گزارش کارشناسی ملک در ترکیه، اطلاعات زیر درباره ملک مورد نظرتان مشخص می‌شود:

  • اطلاعات سند ملک
  • موقعیت مکانی ملک
  • نزدیکی محل ملک به امکانات رفاهی و اجتماعی
  • تصاویر واقعی و جدید از ملک
  • قیمت املاک مشابه به ملک انتخابی
  • گزارش بدهی‌های مالی به بانک، شهرداری و...
  • گزارش ارزیابی ملک (ارزش‌گذاری و بهای حقیقی ملک)

 

چرا به گزارش کارشناسی ملک در ترکیه نیاز دارید؟

در مواردی که ارزش پیشنهادی ملک توسط فروشنده بیشتر از آنچه باشد که از نظر دولت می‌ارزد، دریافت اکسپرتیز اهمیت پیدا می‌کند. برای مثال ممکن است یک فروشنده ملک خود را ۴۵۰ هزار دلار اعلام کند، درحالیکه پس از کارشناسی توسط دولت، بهای ملک ۳۷۰ هزار دلار تخمین بخورد. در این صورت، شما با تصور به اینکه ملکی با قیمت ۴۵۰ هزار دلار و مناسب برای اخذ شهروندی ترکیه خریداری کرده‌اید، نسبت به دریافت پاسپورت ترکیه اقدام می‌کنید، در حالیکه ارزش واقعی ملک پایین‌تر از حداقل مبلغ تعیین شده برای اخذ پاسپورت ترکیه است.

 

از طرفی ممکن است فروشنده‌ی ملک، ارزش واقعی ملک خود را به دولت اعلام نکند تا بتواند فرار مالیاتی داشته باشد. در این صورت نیز اگر ارزش ملک پایین‌تر از میزانی باشد که در اکسپرتیز ریپورت اعلام می‌شود، مالیات ملک باید به مقداری که در برگه گزارش کارشناسی اعلام شده است، پرداخت شود.

 

به‌طورکلی، اگر برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده باشید، دریافت اکسپرتیز ریپورت از سوی فروشنده الزامی است. این موضوع همچنین برای خرید املاکی که ارزش آن‌ها زیر ۴۰۰ هزار دلار است، برای خریداران خارجی ضروری است.

در نهایت باید گفت، بدون گزارش کارشناسی ملک معتبر در ترکیه نمی‌توان انتقال سند را انجام داد. پس اگر به دنبال خرید ملک بدون دردسر هستید، باید این گزارش را تهیه کنید.

 

گزارش کارشناسی ملک در ترکیه چطور گرفته می‌شود؟

زمانی که شخصی بخواهد ملک خود را به فروش برساند، باید گزارش کارشناسی ملک خود را تهیه کند. برای این منظور خریدار باید از دو ارگان دولتی بخواهد ملک او را بررسی کنند. یکی از این مامورین موظف به تهیه گزارش بهای ملک بوده و مامور دیگر نسبت به بررسی نقشه‌ها، اطلاعات ثبت شده در شهرداری و دفتر تاپو اقدام می‌کند.

 

پس از اعلام این درخواست توسط فروشنده، یک مامور از هر ارگان به محل ملک فرستاده می‌شود تا آن را ارزیابی کند. بعد از گذشت حدودا ۲ الی ۳ روز، اکسپرتیز ریپورت یا گزارش کارشناسی ملک در ترکیه آماده شده و به مدت ۱ هفته معتبر خواهد بود. (هر دو مامور سوگند خورده که گزارشات حقیقی را به ثبت برسانند.)

چنانچه در مدت یک هفته، یعنی زمانی که اکسپرتیز ریپورت معتبر است، معامله‌ای روی ملک انجام نشود، موظف خواهید بود مجددا برای دریافت اکسپرتیز اقدام کنید.

اکسپرتیز ریپورت یا گزارش کارشناسی ملک در ترکیه چیست؟3

سوالات متداول

اکسپرتیز ریپورت چیست؟

به گزارش کارشناسی ملک در ترکیه که حاوی اطلاعات کلی از ملک و ارزش واقعی آن از نظر دولت است، اکسپرتیز ریپورت گفته می‌شود که وظیفه تهیه آن به عهده‌ی فروشنده بوده و توسط یک مامور دولت انجام می‌شود.

هزینه‌ اکسپرتیز چقدر است؟

اکسپرتیز ریپورت هزینه‌ای بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر ترکیه دارد که خریدار موظف به پرداخت آن به صورت مستقیم به مامور کارشناسی است.

گزارش کارشناسی ملک در ترکیه چقدر اعتبار دارد؟

اعتبار قانونی اکسپرتیز ریپورت ۱ هفته است و خریدار باید برای خرید ملک، گزارش کارشناسی ملک معتبر دریافت کند. درصورتیکه طی یک هفته پروسه خرید تکمیل نشود، مجددا باید برای دریافت گزارش اقدام شود.

تیم با تجربه ما در Turkey Expert شما را در تمامی مراحل انتخاب، خرید و انتقال سند همراهی خواهد کرد. در صورت هرگونه سوال در خصوص خرید ملک در ترکیه، از این صفحه بازدید فرمایید و یا با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

 

Published on 1401-07-09
Updated on 1401-07-10