نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در ترکیه

نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در1

امروزه با افزایش هزینه سوخت و مسافت طولانی داخل شهر و به دلیل هزینه بالای تاکسی، مسافران همواره ترجیح می‌دهند به جای استفاده از تاکسی و یا وسایل حمل و نقل عمومی شلوغ به ویژه در مناطق توریستی، از راهکار اجاره ماشین در ترکیه استفاده کنند. در ادامه به بررسی نکات مهم که لازم است پیش از اجاره خودرو در ترکیه بدانید، می‌پردازیم. پیش‌تر در خصوص اجاره خودرو در ترکیه، مدارک و شرایط در این بلاگ توضیح دادیم. اکنون قصد داریم نکات جزئی‌تر و کامل‌تر را در قالب یک بلاگ جدید به شما ارائه نماییم.

نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در3
 1. برای اجاره ماشین‌های گران قیمت و بزرگ باید حداقل سه سال از تاریخ صدور گواهینامه فرد متقاضی گذشته باشد. اگر در ترکیه زندگی می‌کنید و به دنبال اخذ گواهینامه در ترکیه هستید، از این بلاگ دیدن نمایید.
 2. با توجه به قوانین و مقررات بیمه، سن فرد متقاضی اجاره ماشین در ترکیه باید ۲۱ سال باشد و برای اجاره ماشین‌های لوکس سن فرد باید ۲۸ سال به بالا باشد.
 3. برای اجاره روزانه ماشین باید تمام یا قسمتی از هزینه را در ابتدا به‌ صورت نقدی، با کارت اعتباری، یا حواله بانکی بپردازید.
 4. چنانچه قصد دارید به صورت اشتراکی یک خودرو را اجاره کنید، حتما این نکته را در قرارداد ذکر کنید.
 5. در نظر داشته باشید که هزینه‌های مربوط به جریمه و خسارت‌های احتمالی و از این قبیل موارد، باید بیمه شوند. 
 6. هنگام اجاره خودرو باید مبلغی را به‌ عنوان وثیقه یا دپوزیت (Deposit) در کارت اعتباری خود داشته باشید. البته ایرانیانی که کارت اعتباری ندارند، معمولا می‌توانند مبلغی بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر به‌ عنوان وثیقه یا دپوزیت در اختیار شرکت کرایه خودرو قرار دهند. اگر قصد افتتاح حساب در ترکیه بدون اقامت را دارید، به این بلاگ مراجعه نمایید.
 7. هنگام تحویل خودرو حجم سوخت آن را چک کنید. چون در هنگام بازگرداندن خودرو، هزینه سوخت باقی مانده به شما پرداخت نخواهد شد.
 8. در هنگام اجاره ماشین در حضور کارشناس شرکت حتما از بدنه فیلم و عکس بگیرید. اگر خوردگی در بدنه و هر کجای خودرو دیدید، حتما قبل از گرفتن خودرو آن را به شرکت اعلام کنید که در هنگام تحویل به خاطر خش یا ایراد احتمالی سابق موجود در بدنه از دپوزیت شما مبلغی کسر نشود.
 9. در ترکیه تعداد پمپ بنزین‌ها زیاد نیست، پس بهتر است باک بنزین خود را پر کنید.
 10. سفر به خارج از ترکیه با خودرو اجاره‌ای ممنوع است.
 11. نشستن کودکان زیر ۱۰ سال در صندلی جلو خودرو در ترکیه ممنوع است.
 12. هنگام رانندگی با خودروی کرایه‌ای در ترکیه، باید تمامی مدارک مربوط به اجاره خودرو را به همراه داشته باشید.
 13. استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی در ترکیه غیرقانونی است.
 14. بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی و مسافرت با خودرو در ترکیه اجباری است.
نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در6

در ترکیه از شرکت‌های ایرانی خودرو اجاره کنیم یا از شرکت‌های رسمی و بین المللی؟

بهتر است که از شرکت‌های رسمی و بین المللی شناخته شده ماشین اجاره کنید. توجه به این نکته ضروری است که تعامل با بعضی از شرکت‌های ایرانی به دلیل نداشتن مجوز ممکن است برای شما مشکل ساز باشد و در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو شما را متوقف کند و مدارکی دال بر اجاره رسمی خودرو نداشته باشید، ممکن است جریمه و یا حتی دستگیر شوید.

نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در5

آیا این امکان وجود دارد که پاسپورت را به عنوان وثیقه در اختیار شرکت کرایه خودرو قرار دهیم؟

پاسخ منفی است. برخی از شرکت های کرایه خودرو در ترکیه ممکن است به عنوان وثیقه از شما پاسپورت بخواهند. به هیچ عنوان نباید پاسپورت خود را تحویل دهید. اگر آنها از کرایه دادن ماشین بدون پاسپورت امتناع کردند، به شرکت دیگری مراجعه کنید.

نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در2

شماره تلفن امداد خودرو جاده ای در ترکیه چیست؟

از هر نقطه در اروپا می‌توانید برای دریافت کمک‌های جاده‌ای شماره 112 را شماره گیری کنید. این شماره شما را به خدمات اضطراری داخل کشور مانند پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و ... متصل می‌کند. همچنین در صورت نیاز، تماس شما را به زبان خودتان پاسخ خواهند داد، که این یک امتیاز بسیار بزرگ است.

آیا می توانم از ردیاب دوربین کنترل سرعت در ترکیه استفاده کنم؟

خیر، استفاده از ردیاب دوربین سرعت در هنگام رانندگی در ترکیه غیرقانونی است. اگر سیستم GPS شما این ویژگی را دارد، قبل از رانندگی در ترکیه آن را غیرفعال کنید.

نکات قابل توجه و مهم در هنگام اجاره خودرو در4

بهترین شرکت‌های اجاره خودرو در ترکیه کدام شرکت‌ها هستند؟

 • Localrent
 • Discover Cars
 • Avis
 • Autounion
 • Green Motion
 • Hertz
 • Zeplin Car
 • Turkeycar
Published on 1401-07-22
Updated on 1401-07-22