راهنمای اجاره ماشین در ترکیه

راهنمای اجاره ماشین در ترکیه2

فرقی نمی‌کند که مدت زمان اقامتتان در ترکیه چقدر باشد، سفر به این کشور زیبا نیازمند گشت و گذار در گوشه‌ گوشه‌ی شهرهای آن است. برای این که گشت و گذاری بدون دغدغه و محدودیت تجربه کنید، راه‌های مختلفی پیش روی شماست! از کرایه تاکسی تمام وقت گرفته تا اجاره ماشین بدون راننده یا حتی در مواردی، چنانچه اقامتتان طولانی‌تر باشد، خرید ماشین در ترکیه. در این مقاله سعی داریم شما را با روند اجاره ماشین در ترکیه آشنا کنیم تا سهمی در خاطره‌انگیزتر کردن اقامتتان در ترکیه داشته باشیم.

چرا اجاره ماشین در ترکیه؟

نکته قابل توجهی که در ابتدا باید به آن اشاره کنیم، علت انتخاب ماشین اجاره‌ای نسبت به کرایه تاکسی است. تصور کنید یک سفر دوستانه و یک هفته‌ای به استانبول دارید. شما و همسرتان، دوستتان، همسر و کودک 5 ساله‌اش. با توجه به این که همه شما در یک تاکسی جا نمی‌شوید، یا اگر هم به سختی جا شوید، به دلیل قوانین وضع شده برای کرونا بیش از 3 مسافر اجازه ورود به تاکسی را ندارد و مجبورید برای هر مقصد، دو تاکسی بگیرید.

بارها گفته شده که قیمت‌های تاکسی در استانبول (و به طور کلی در ترکیه) کمی عجیب و غریب است! اگر فرض کنیم تاکسی تمام وقت کرایه نکنید، حداقل 100 لیر برای هر مقصد با مسافت کمتر از 1 ساعت که در نظر دارید به ازای هر تاکسی باید بپردازید. البته این فقط هزینه رفت شماست؛ برای رفت و برگشت هر کدام باید 200 لیر هزینه کنید. این را هم در نظر بگیرید که اگر در یک روز 2 بار بخواهید به گردش بروید، تمام هزینه‌ها دوبرابر می‌شود. یعنی هر خانواده برای یک مقصد گردشگری، 200 لیر هزینه می‌کند که جمعا برای دو مقصد و دو خانواده، مبلغی حدود 600 تا 800 لیر به صورت روزانه آب خواهد خورد.

راهنمای اجاره ماشین در ترکیه3

حال اگر بخواهید ماشین اجاره کنید، که نهایتا قیمت اجاره یک خودرو را نصف می‌کنید (چون دو خانواده هستید)، آیا برایتان به صرفه‌تر است؟ برای دانستن این موضوع باید قیمت اجاره ماشین در ترکیه و هزینه بنزین را بدانید. به طور کلی، هزینه اجاره خودرو در استانبول به مدل ماشین وابستگی زیادی دارد. این رنج قیمت از چیزی حدود 130 لیر به صورت روزانه شروع و تا 900 لیر برای ماشین‌های سواری با مدل بالاتر افزایش می‌یابد

اگر فرض کنیم شما یک خودروی 200 لیری اجاره کنید و روزی 78 لیر هم که بابت بنزین هزینه کنید ( قیمت میانگین بنزین در ترکیه 7.8 لیر است که حدود 10 لیتر روزانه برای این مثال در نظر گرفته شده) قیمت نهایی خودروی کرایه‌ای در ترکیه برایتان روزی 278 لیر به صورت میانگین و برای یک خودروی خوب خواهد بود. اگر این هزینه بین دو خانواده تقسیم شود، 139 لیر برای تمام رفت و آمدهای روزانه هزینه خواهید کرد. این یعنی اختلاف قیمت حداقل 400 لیری نسبت به کرایه تاکسی!

مزایای اجاره ماشین در ترکیه

 • هزینه پایین‌تر حمل و نقل نسبت به تاکسی
 • عدم محدودیت زمانی برای گردش در شهر
 • امکان حمل وسایل بیشتر
 • معتبر و راحت
 • و...

معایب اجاره ماشین در ترکیه

 • نیاز به گواهینامه بین‌المللی یا گواهینامه ترکیه برای اجاره ماشین
 • عدم شناخت دقیق شهر و آدرس‌ها
 • مراقبت بیشتر جهت عدم خسارت به خودرو

شرایط و مدارک لازم برای کرایه ماشین در ترکیه

 1. گواهینامه بین‌المللی یا ترکیه‌ای
 2. اصل و کپی پاسپورت
 3. کردیت کارت به نام شخص اجاره کننده- در برخی دفاتر وجه نقد نیز پذیرفته ‌می‌شود
 4. سند اقامت و محل دقیق اقامت (اگر اقامت گردشگری دارید مهر درج شده در پاسپورت کفایت می‌کند)
 5. عکس
 6. حداقل سن 21 سال (برای خودروهای معمولی)

همچنین باید حداقل 1 سال سابقه رانندگی داشته باشید. چنانچه قرار است بیش از یک راننده خودرو را براند، لازم است در قرارداد با موسسه، این مساله ذکر شود.

نکات مهم هنگام اجاره خودرو در ترکیه

 • هنگام عقد قرارداد اجاره خودرو، حتما از معتبر بودن کمپانی انتخابی مطمئن شوید.
 • به هنگام تحویل خودرو، لازم است ابزارهای داخل خودرو از جمله جک، زاپاس و... را چک نمایید تا تکمیل باشد.
 • مطمئن شوید خودرو به نام کمپانی است نه شخصی خارج از کمپانی، چرا که بیمه خودرو دردسرساز خواهد شد.
 • از معتبر بودن بیمه خودرو اطمینان حاصل کنید.
 • به هنگام تحویل خودرو، اگر باک ماشین پر باشد، باید با همان شرایط تحویل دهید.
 • محدودیت‌های سرعت در خیابان‌ها و علائم رانندگی را جدی بگیرید. پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به رانندگی در ترکیه، یک بار قوانین رانندگی ترکیه را مطالعه نمایید.
 • خودروی خود را حتما در جای مناسب پارک کنید.
 • برای سهولت در رانندگی و مسیریابی، از نقشه‌خوان‌های آنلاین مثل گوگل مپ یا ویز کمک بگیرید.

سوالات متداول

چطور در ترکیه ماشین کرایه کنم؟

برای کرایه خودرو در ترکیه کافیست با در دست داشتن مدارک لازم و مراجعه به یکی از موسسات اجاره خودروی معتبر در ترکیه، اقدام به انتخاب و کرایه نمایید.

بهترین ماشین برای اجاره در ترکیه کدام است؟

انتخاب بهترین و بدترین ماشین اجاره‌ای در ترکیه کاملا بستگی به سلیقه شما دارد اما در حال حاضر خودروی سیتروئن c3 از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در کرایه‌ خودروی اتومات در ترکیه است. با این وجود، گستردگی انتخاب خودرو در ترکیه به قدری است که حتما ماشین اجاره‌ای محبوبتان را پیدا خواهید کرد.

هزینه اجاره ماشین در ترکیه چقدر است؟

برای اجاره ماشین در ترکیه بین 400 هزار تومان تا 1 میلیون به صورت روزانه باید هزینه کنید. علت تفاوت این رنج قیمت، در مدل و نوع ماشین انتخابی است. همچنین اگر ماشین را بدون واسطه از شرکت‌های معتبر اجاره کنید، هزینه آن معقول‌تر شده و قیمتی برای واسطه محاسبه نخواهد شد.

از کجا ماشین اجاره کنم؟

بهترین روش انتخاب موسساتی است که خدمات اجاره ماشین ارائه می‌کنند چرا که اجاره شما معتبرتر خواهد بود. توصیه می‌شود تا حد ممکن از اجاره ماشین از اشخاص خودداری نمایید و مطمئن شوید که ماشین اجاره شده به نام شرکت است. در غیر این صورت بیمه به سختی خسارات احتمالی را قبول می‌کند.

 

 

Published on 1400-07-19
Updated on 1400-07-22