سرویس حمل و نقل عمومی در استانبول

مترو در استانبول

مترو نقش اساسی در حمل و نقل عمومی در استانبول دارد. در حال حاضر هفت خط فعال مترو وجود دارد که به بیش از 1.650.000 نفر در روز خدمات رسانی می کنند. خطوط مترو M1A و M1B به سال 1989 برمی گردد. خطوط مترو در استانبول مسیرهای زیر را دارند:
M1A بین Yenikapı و فرودگاه آتاتورک فعالیت می کند.
خطM1B  بین Kirazlı – Yenikapı فعالیت می کند.
خط M2 بین Yenikapı – Hacıosman فعالیت می کند.
خط M3 در مسیر Başakşehir - Kirazlı – Olimpiyatköy فعالیت می کند. 
خط M4 در مسیر  Kadıköy – Tavşantepeفعالیت می کند.
خط M5 بین  Üsküdar – Çekmeköyفعالیت می کند.
خط M6 در مسیر  Levent - Boğaziçi Üni. – Hisarüstüفعالیت می کند.

خطوط بیشتری برای آینده نزدیک برنامه ریزی شده است.
همچنین دو واگن سرباز بین Macka و Taskisla (TF1) و بین Eyup و Piyerloti (TF2) فعالیت می کنند.
خط تله کابین تکسیم-کاباتاش (F1) دسترسی مسافران با استفاده از M2 را به بندر کشتی در کاباتاش امکان پذیر می کند و از خطوط مترو تا فرودگاه آتاتورک پشتیبانی می کند تا مسافران بتوانند از طریق ریل به مرکز میدان تکسیم برسند.


با تونل زیر آبی مارمارای سفر کنید

مسیر مارمارای که از سال 2013 شروع به کار کرده است از طریق خطوط مترو M1A ، M2B ، M2 ، M4 و M5 و از طریق تراموا T1 قابل دسترسی است. عبور از تنگه بسفر در عرض 15 دقیقه و 60 متری زیر دریا امکان پذیر است. در کل 42 ایستگاه برای مارمارای وجود دارد. چهارده تا از آنها در سمت اروپایی و 28 تا از آنها در سمت آناتولی هستند. مارمارای بین Gebze و Halkali فعالیت می کند و مسیر زیر را دارد:
Halkalı - Mustafa Kemal - Küçükçekmece - Florya - Yeşilköy - Yeşilyurt - Ataköy - Bakırköy - Yenimahalle - Zeytinburnu - Kazlıçeşme - Yenikapı - Sirkeci - Üsküdar - Ayrılık Çeşmesi - Söğütlüçeşme - Feneryolu -  Göztepe - Erenköy - Suadiye - Bostancı - Küçükyalı - İdealtepe - Süreyya Plajı - Maltepe - Cevizli - Atalar -  Başak - Kartal - Yunus - Pendik - Kaynarca - Tersane - Güzelyalı - Aydıntepe - İçmeler – Tuzla – Çayırova -  Fatih - Osmangazi  - Darıca – Gebze


سفر با Metrobus در استانبول

Metrobus روش دیگری برای سفر در استانبول است. مسیر از منطقه Söğütlüçeşme در سمت آناتولی آغاز می شود و از طرف اروپا به Beylikduzu می رسد. به جز M3 ، از همه خطوط مترو می توان به Metrobus رسید.


سفر دریایی در استانبول در امتداد بسفر

کشتی های موجود در استانبول با نام IDO فعالیت می کنند. آنها از Yenikapı ، Eminonu ، Bostanci ، Kadikoy ، Bakirkoy ، Kabatas, Sirkeci, Harem, Adalar, Besiktas حرکت می کنند. برای مسافرت در استانبول می توان با کارت استانبول پرداخت کرد. برای جزایر یا سایر شهرها خرید بلیط ضروری است. بین استانبول و یالووا ، استانبول و Bandirma و جزایر، کشتی های منظم و کشتی های تندرو وجود دارد.


سفر با اتوبوس در استانبول

دو ایستگاه اصلی اتوبوس ، Mecidiyekoy و Eminonu ، مسافرت با اتوبوس را به بیشتر مناطق استانبول ارائه می دهند. به خصوص در مناطقی که هنوز مترو وجود ندارد ، اتوبوس ها راه های حمل و نقل عمومی را ترجیح می دهند. پرداخت با استانبول کارت انجام می شود.
مینی بوس یا دولوموش یکی دیگر از راه های سفر با اتوبوس است. ظرفیت این اتوبوس های کوچکتر به طور متوسط 15-20 مسافر است و فقط پول نقد می گیرند.

Published on 2020-12-06
Updated on 2020-12-06