اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک2

از زمانی که کلمه مهاجرت به یکی از ترندهای گوگل تبدیل شد، بسیاری به دنبال این بودند که آسان‌ترین روش‌ها را برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود پیدا کنند. همه ما می‌دانیم که یکی از بهترین روش‌های مهاجرت، سرمایه‌گذاری از طریق املاک و مستغلات در کشور مقصد است؛ اما با این قیمت دلار کمی دست نیافتنی به نظر می‌آید.

از سویی، ترکیه یکی از نزدیک‌ترین مقاصد، چه به لحاظ جغرافیایی و چه به لحاظ فرهنگی برای ایرانیان است. نزدیک بودن واحد پول ترکیه به ریال نیز یکی دیگر از دلایلی است که اکثر مهاجران به دنبال اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک یا حتی اجاره ملک هستند.

در این مقاله، می‌خواهیم هر دو جنبه خرید و اجاره ملک در ترکیه و تفاوت‌های اقامت اعطا شده از سوی دولت ترکیه را بررسی کنیم تا شما با توجه به میزان سرمایه خودتان، بهترین تصمیم را برای سال‌های آتی زندگیتان در یکی از زیباترین کشورهای آسیا بگیرید.

همانطور که اشاره شد، اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک و همچنین اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، دو مورد از پرطرفدارترین راهکارها برای مهاجرت کوتاه یا بلند مدت ایرانیان بوده است. اما سوال اینجاست که:

چرا خرید ملک در ترکیه؟

ترکیه از نظر فرهنگی، ترکیبی از کشورهای اروپایی و آسیایی است. اگر فکر می‌کنید بعد از مهاجرت ممکن است دلتنگ رسوم و فرهنگ ایران شوید، می‌توان گفت ترکیه یکی از بهترین‌ انتخاب‌ها برای شماست. همچنین به دلیل نزدیکی آن از نظر جغرافیایی به ایران، مسافت طی شده و اختلاف ساعت بین ایران و ترکیه بسیار کم است. یعنی خستگی راه، جت لگ (پرواززدگی)، دردسرهای انتقال برخی از وسایل، رفت و آمدهای مکرر و... که جزئی از معایب مهاجرت و سفرهای پی‌درپی است، به سادگی حذف خواهند شد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک4

البته باید گفت خرید ملک در استانبول یا سایر شهرهای بزرگ ترکیه با خرید ملک در تهران یا سایر شهرهای بزرگ ایران تفاوت قیمت چشمگیری نداشته و حتی در برخی از موارد ترکیه از ایران ارزان‌تر است! همین مسائل مردم را بیش از پیش نسبت به خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه مشتاق می‌کند.

دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، دو راه پیش روی شما وجود دارد:

 1. خرید ملکی که شما را واجد شرایط دریافت پاسپورت یا شهروندی ترکیه می‌کند.
 2. خرید ملکی که اقامت توریستی برایتان به همراه دارد.

وجه تمایز این دو گزینه، میزان سرمایه‌ موردنیاز خواهد بود. برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید واحد مسکونی یا تجاری، ملک مورد نظر شما باید به ارزش حداقل 250.000 دلار آمریکا باشد.

چنانچه ملک مورد نظر شما دارای ارزش 250 هزار دلاری باشد، شما می‌توانید برای دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه درخواست داده و طی 1 الی 3 ماه جواب درخواست شما مشخص می‌شود. البته در این مسیر باید نسبت به دریافت کد مالیاتی و افتتاح حساب در یکی از بانک‌های ترکیه اقدام نمایید. چنانچه دولت ترکیه شما را گزینه مناسبی برای شهروندی ترکیه بداند، پاسپورت ترکیه به شما، همسر و فرزندان زیر 18 سال اعطا خواهد شد. لازم به ذکر است که شرکت TurkeyExpert در تمام مراحل انتخاب ملک،‌ خرید ملک، افتتاح حساب و درخواست شهروندی ترکیه در کنار شما خواهد بود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک3

اگر فرزندان بالای 18 سال دارید، برای دریافت اقامت آن‌ها باید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

 • از روش‌های دیگر اخذ اقامت مثل تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، کالج‌های زبان، کار در ترکیه و... اقدام کنید.
 • به ازای هر فرزند بالای 18 سال، یک ملک دیگر به ارزش 250 هزار دلار به نام متقاضی پاسپورت ترکیه خریداری کنید.
 • روش‌های سرمایه‌ گذاری در ترکیه برای دریافت شهروندی ترکیه را انتخاب کنید.
 • از طریق اجاره ملک به نام متقاضیان دریافت اقامت ترکیه، اقامت توریستی یکساله دریافت کنید.

شرایط کلی دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

 • ملک باید حداقل به ارزش 250 هزار دلار یا معادل ارزی آن باشد. همچنین می‌توانید چندین ملک که مجموع ارزش آن به 250 هزار دلار می‌رسد را برای دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک، خریداری کنید. لازم به ذکر است که کل مبلغ باید طی ۶ ماه وارد خاک ترکیه شود تا بتوانید درخواست شهروندی ترکیه را بدهید.
 • به مدت سه سال ملک شما در رهن دولت بوده و امکان فروش آن را نخواهید داشت. اما امکان اجاره دادن ملک وجود دارد.
 • چنانچه متاهل هستید و فرزندان زیر 18 سال دارید، کل خانواده مشمول دریافت پاسپورت ترکیه خواهند شد.
 • این روش بدون نیاز به ارائه نامه تمکن مالی برای زندگی در ترکیه است.
 • صاحب اولیه ملک خریداری شده باید حتما از اتباع ترکیه باشد.

مزایای پاسپورت ترکیه

 • اقامت بی‌قید و شرط به صورت مادام‌العمر
 • سفر بدون نیاز به ویزا به بیش از 70 کشور و سفر به بیش از 40 کشور با ویزای فرودگاهی
 • دریافت ویزای آسان برای بسیاری از کشورهایی که به سختی به ایرانیان ویزا می‌دهند
 • اخذ سریع پاسپورت در کمتر از 3 ماه
 • امکان تحصیل رایگان
 • امکان اشتغال به کار در ترکیه، چه به عنوان کارفرما چه کارمند
 • عدم تخصیص مالیات بابت درامدهای خارج از ترکیه
 • عدم نیاز به حضور دائم در ترکیه
 • بهره‌مندی از خدمات رایگان بهداشتی و درمانی برای تمام افرادی که شهروندی را دریافت کرده‌اند به صورت مادام‌العمر
اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک5

چنانچه سرمایه شما کمتر از 250 هزار دلار باشد و نتوانید برای دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک اقدام کنید، راه دیگری برای اخذ اقامت با خرید ملک وجود دارد. در این صورت، با خرید ملک ارزان در ترکیه مشمول دریافت ویزای توریستی و قابل تمدید در ترکیه خواهید بود. البته برخی از مزایای پاسپورت ترکیه که پیش از این ذکر شد، در این برنامه دریافت اقامت جایی نخواهد داشت.

دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

تا سال گذشته و قبل از به روز رسانی قوانین کرونایی، دولت ترکیه به مستاجرین با تابعیت دیگر ویزای سالانه و قابل تمدید ارائه می‌داد. اما در سال 2021 طبق قوانین وضع شده، دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک فقط به مدت یک سال، تحت عنوان ویزای توریستی و غیرقابل تمدید، حتی با تمدید اجاره، است. یعنی چنانچه اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک را خواستار هستید، ویزای شما فقط و فقط 1 سال با این عنوان اعتبار دارد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک6

پس از گذشت یک سال، ویزای شما باطل شده و اگر مجددا خواستار دریافت اقامت از طریق اجاره باشید، باید حداقل 1 سال کامل خارج از ترکیه سکونت داشته باشید. البته پس از پایان دوره یک ساله اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه، می‌توانید از روش‌های دیگری مثل دریافت ویزای تحصیلی در ترکیه، دریافت ویزای کار در ترکیه و سایر موارد موجود اقدام کنید.

نکته قابل توجه در اجاره آپارتمان، خانه یا ملک تجاری در ترکیه این است که در این روش محدودیت قیمت برای دریافت اقامت توریستی تعیین نشده است. به بیان دیگر، با ارزان‌ترین ملک‌ها هم می‌توانید ویزای یک ساله خود را دریافت کنید.

سوالات متداول شما

به عنوان جمع‌بندی نهایی، بد نیست به مهم‌ترین سوالات متداول شما به صورت کوتاه جواب دهیم تا این راهنمای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید یا اجاره ملک، تمام و کمال باشد.

آیا دریافت اقامت ترکیه با خانه ارزان امکان پذیر است؟

بله؛ شما می‌توانید به راحتی با خرید ملک در ترکیه اقامت توریستی قابل تمدید را دریافت نمایید.

چطور می‌توانم ویزای دریافتی از طریق اجاره ملک را تمدید کنم؟

متاسفانه در قوانین وضع شده سال 2021 دولت ترکیه به مستاجرین فقط 1 سال اقامت توریستی می‌دهد. چنانچه علاقه‌مند به دریافت مدت زمان طولانی‌تری هستید باید به یکی از روش‌های:

 1. دریافت ویزا از طریق تحصیل در ترکیه
 2. دریافت ویزا از طریق کار در ترکیه
 3. دریافت شهروندی از طریق ازدواج با شهروندان ترکیه

اقدام کرده یا یک سال خارج از ترکیه زندگی کنید و مجدد پس از یک سال از روش اجاره ملک، ویزای توریستی 1 ساله بگیرید.

اگر فرزندان بالای 18 سال داشته باشم، چطور برای آن‌ها هم پاسپورت ترکیه بگیرم؟

به ازای هر فرد بالای 18 سال، نیاز به خرید خانه 250 هزار دلاری در ترکیه دارید. یعنی اگر یک خانواده 5 نفری با دو فرزند بالای 18 سال هستید، شما، همسر و فرزند زیر 18 سالتان با یک ملک به ارزش 250 هزار دلار و هر فرزند بالای 18 سال دیگر، با یک ملک 250 هزار دلاری مجزا، مشمول دریافت شهروندی ترکیه می‌شود.

آیا خرید ملک اشتراکی با دوستم موجب دریافت شهروندی ترکیه می‌شود؟

در صورتی که فرد مورد نظر همسر قانونی شما نباشد، برای دریافت پاسپورت ترکیه با خرید آپارتمان، خانه یا هر ملک تجاری، اگر اسم دو نفر در سند مالکیت ذکر شود، پاسپورت ترکیه در صورتی به شما اعطا می‌شود که ارزش ملک 500 هزار دلار باشد. یعنی به ازای هر نفر 250 هزار دلار.

حداقل‌های دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه چیست؟

مجموع ارزش نهایی ملک یا املاک خریداری شده باید حداقل 250 هزار دلار باشد تا بتوانید برای برنامه شهروندی ترکیه اقدام کنید. یعنی اگر خرید اقساطی ملک در ترکیه، خرید چندین ملک و یا خرید یک واحد مجزا را در نظر دارید، باید ارزش نهایی آن 250 هزار دلار یا بیشتر باشد.

 

Published on 2021-09-21
Updated on 2021-09-28