مزایای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه

investing in turkey reasons incentives1
ترکیه با اقتصاد بزرگ خود در رده نوزدهم در میان بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان قرار دارد. این کشور ترکیبی متعادل از مشارکت‌های صنعت و خدمات را به نمایش گذاشته است که اقتصاد آن را به پیش می‌برد.
طبق گزارش بانک جهانی، ترکیه علی‌رغم موانع زیادی که با آن روبرو است، از یک توسعه اقتصادی-اجتماعی چشمگیر برخوردار است. با رکود جهانی 2008 یا آشفتگی سیاسی در تاریخ ترکیه رخ داد، این کشور با راهبردی کردن اقدامات، موفق شد تا شرایط را بهبود ببخشد.

investing in turkey reasons incentives2
ترکیه و اقتصاد آن
از سال 2000، دولت ترکیه اصلاحات زیادی را برای اعتلای بخش‌های مستضعف انجام داد. این اقدامات باعث افزایش نرخ اشتغال و همچنین اقتصاد آن شد.
دوره بین سال‌های 2002 تا 2015 به ویژه در اقتصاد ترکیه بسیار قابل توجه است. در این مدت میزان فقر تقریباً به شدت کاهش یافت. دولت درهای خود را به تجارت و دارایی خارجی گشود. همچنین قوانین اقتصادی خود را اصلاح کرد و تمام اقدامات را برای موقعیت خود در بازار اروپا اتخاذ کرد.

آمار اقتصادی و رتبه سرمایه‌گذاری ترکیه

ترکیه، مانند سایر کشورهای جهان، با مشکلات بحران COVID روبرو شده است. صنعت جهانگردی که یکی از عوامل اصلی در اقتصاد است، به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. طبق گزارش بانک بازسازی و توسعه اروپا (EBRD)، پیش‌بینی می شد تولید ناخالص داخلی ترکیه 3.5 درصد کاهش یابد.

با این حال، همین سازمان مشاهدات جالبی از تولید ناخالص داخلی این کشور را نشان داد. طبق پیش‌بینی‌های EBRD، تولید ناخالص داخلی ترکیه می‌تواند تا سال 2021 به 6 درصد برسد. انتخاب ترکیه به عنوان گزینه‌ای برای مقصد سرمایه‌گذاری جهانی، جنبه امیدبخشی دارد.

ترکیه همچنین از جنبه سرمایه‌گذاری جنبه‌های سودمند دیگری دارد:
این کشور از نیمه اول سال 2020 حداقل 8.2 کرور جمعیت دارد و امید به زندگی 77.2 است.
این کشور دارای جمعیت زیادی از جوانان است، این بدان معنی است که دسترسی به نیروی کار ماهر در دسترس است.

انگیزه‌های سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه

ترکیه همچنین سرمایه‌گذاران خارجی را به دلیل مزایایی که برای آن‌ها دارد، جذب می‌کند. مشوق‌های ارائه‌شده به سرمایه‌گذاران با توجه به نوع و پروژه سرمایه‌گذاری انجام شده متفاوت است.
برخی از راهکارها شامل خرید ماشین آلات بدون مالیات بر ارزش افزوده و بدون عوارض گمرکی است و این برای کلیه سرمایه‌گذاری‌ها صرف‌نظر از منطقه سرمایه‌گذاری قابل اجرا است.
همانطور که در زیر توضیح داده شده است، سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه می‌تو‌انند از انگیزه‌های زیادی برخوردار شوند:

انگیزه‌های سرمایه‌گذاری منطقه‌ای
وقتی سرمایه‌گذاری در مناطق توسعه نیافته باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند از مزایای بالایی برخوردار شوند. این موارد شامل معافیت از مالیات بر املاک، نگهداری مالیات بر درآمد، نرخ سود جذاب، تخصیص زمین برای پروژه ها، بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده و معافیت حقوق گمرکی به همراه سایر مزایا است.

انگیزه‌های مبتنی بر پروژه
برای تشویق سرمایه‌گذاری در صنایع خاص که نیاز به تقویت اقتصادی دارند، دولت ترکیه مشوق‌های مبتنی بر پروژه را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، حمایت از انرژی، مشوق‌های زیرساختی، ضمانت خرید، معافیت مالیات بر املاک، حمایت از تأمین اجتماعی و غیره برخی از مشوق‌های این طرح است.

investing in turkey reasons incentives8

چرا باید در ترکیه سرمایه گذاری کرد؟

پس از بحران ویروس کرونا، چشم‌انداز جهانی تغییر کرده است. کشورها و سرمایه‌گذاران اکنون چشم به گزینه‌های متنوع سرمایه‎‌گذاری دارند که باعث کاهش وابستگی به چین شود. بنابراین، ترکیه می‌‎تواند با توجه به پیش‌بینی‌های اقتصادی و انگیزه‌هایی که کشور ارائه می‌دهد، گزینه بهتری باشد

بخش‌هایی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

در اینجا برخی از بخش های امیدوار کننده برای سرمایه‌گذاران خارجی که مشتاق سرمایه‌گذاری در ترکیه هستند وجود دارد:

investing in turkey reasons incentives6

مراکز خرید
شهرهای ترکیه، به ویژه استانبول و آنکارا، به دلیل پتانسیل گردشگری و سبک زندگی شهری، فرصت زیادی برای مراکز خرید دارند. تعداد مراکز خرید در ترکیه رشد چندانی نداشته و در سال 2019 در 453 مرکز باقی مانده است. این بدان معناست که با گسترش محدودیت شهرها در حومه شهرها، پتانسیل استفاده نشده زیادی برای مراکز خرید ترکیه وجود دارد.

فن‌آوری
ترکیه در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده است. زمینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در فناوری، توسعه نرم‌افزار، بیوتکنولوژی، الکترونیک و فناوری نانو وجود دارد.

investing in turkey reasons incentives7

صنعت نساجی
صنعت نساجی در ترکیه انگیزه زیادی به سرمایه‌گذاران احتمالی ارائه می‌دهد. ترکیه کاملا آماده است تا جایگزین فناوری آماده برای تولیدات چین و دامنه بازار در این بخش باشد.

investing in turkey reasons incentives3

صنعت املاک و مستغلات
سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات ترکیه مزایای متعددی را به سرمایه‌گذاران می‌دهد. سرمایه‌گذاران علاوه بر داشتن خانه‌ای لوکس در شهرهای ترکیه، در صورت سرمایه‌گذاری بیش از 250000 دلار در املاک و مستغلات، می‌توانند تابعیت کشور ترکیه را نیز بدست آورند. حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار املاک و مستغلات در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و کارشناسان معتقدند که این روند برای سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

همچنین لازم به ذکر است که مجوز اقامت برای خرید خانه‌های ترکیه اجباری نیست، که روند خرید خارجی‌ها را آسان می‌کند. با انتخاب یک آژانس املاک معتبر در ترکیه، خریداران خارجی می‌توانند با آرامش صاحب یک خانه زیبا در ترکیه شوند که ممکن است به عنوان خانه تعطیلات، یک سرمایه‌گذاری امیدوار کننده برای آینده و یا به عنوان یک منبع تضمین شده درآمد اجاره نیز باشد.

investing in turkey reasons incentives5

محیط و بازیافت
ترکیه یکی از کشورهایی است که توافقنامه کیوتو (Kyoto) را امضا کرده است که بر اساس این توافقنامه، این کشور بیش از 8 میلیارد یورو در این بخش اختصاص داده است. اینجا جایی است که ملت با ارائه پیشنهادات جذاب از سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز استقبال می‌کند. بنابراین، محیط و بازیافت بخش جذاب دیگری برای سرمایه‌گذاری در ترکیه است.

نتیجه

وقتی صحبت از رشد و سرمایه‌گذاری می‌شود، ترکیه کشوری در حال رشد است که دارای پتانسیل استفاده نشده بسیاری است. بنابراین، هر خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری جهانی می‌تواند ترکیه را برای بازده مطمئن انتخاب کند. 

منابع:

https://www.investopedia.com/insights/worlds-top-economies/
https://www.ebrd.com/news/2020/ebrd-expects-turkeys-economy-to-bounce-back-by-6-per-cent-in-2021.html 
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_parties_to_the_Kyoto_Protocol
https://www.arasyatirim.com/en/investment/the-5-most-ideal-sectors-to-invest-in-turkey 

Published on 2020-11-25
Updated on 2020-11-25