اینترنت در ترکیه- هر آنچه لازم است درباره اپراتور اینترنت در ترکیه بدانید

اینترنت ترکیه از چه اپراتوری در ترکیه1

این روزها اینترنت به یکی از اصلی‌ترین نیازهای بشر تبدیل شده است، به طوری که بسیاری از ما حتی ساعات کوتاهی را بدون اینترنت دوام نمی‌آوریم. نه این که به آن معتاد باشیم، این اقتضای تکنولوژیست که بسیاری از کارهای روزمره وابسته اینترنت شده است؛ خصوصا از زمانی که کرونا سراسر جهان را درگیر کرد، اینترنت ماهیت بسیاری از کارها را تغییر داد. اما اگر روزی به ترکیه سفر کردید یا قصد اقامت در ترکیه را داشتید، لازم است بهترین اپراتورهای اینترنت در ترکیه را بشناسید تا علاوه بر دریافت بهترین سرعت و کیفیت، مناسب‌ترین قیمت را نیز تجربه کرده و در هزینه‌های زندگی در ترکیه بکاهید.

تاریخچه و کیفیت سرعت اینترنت در ترکیه

ترکیه برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ به صورت گسترده از اینترنت استفاده کرد. البته تاریخچه اینترنت ترکیه به سال‌ها قبل یعنی سال ۱۹۸۰ برمی‌گردد؛ زمانی که تحقیقات عمیق برای بررسی زیرساخت‌های اینترنت در ترکیه شروع شد. در سال ۱۹۹۱ برخی از سازمان‌هایی که نیاز به اینترنت برایشان ثابت شده بود، مجهز به اینترنت شدند. سپس در اکتبر ۱۹۹۲ اولین استفاده عمومی تستی از اینترنت انجام شد و نهایتا در سال ۱۹۹۳ دسترسی عمومی به اینترنت در ترکیه معرفی گردید.

در حال حاضر بیش از ۸۲٪ از مردم ترکیه از اینترنت استفاده مداوم دارند. سرعت اینترنت‌های خانگی ترکیه از چیزی حدود ۲۵ مگابایت بر ثانیه شروع و تا ۱۰۰ مگابایت قابل ارتقا است. بسته به زیرساخت و اپراتوری که از آن اینترنت را تهیه می‌کنید، قیمت و سرعت آن می‌تواند متفاوت باشد. این روزها ترکیه در حال معرفی اینترنت G5 و ارائه زیرساخت فیبر نوری در شهرهای استانبول و آنکارا است.

اینترنت ترکیه از چه اپراتوری در ترکیه5

اپراتورهای اینترنت در ترکیه

توجه داشته باشید که دریافت اینترنت ثابت یا همان اینترنت خانگی در ترکیه جدا از سرویس تلفن ارائه می‌شود؛ یعنی برخلاف ایران که بر روی همان خط تلفن اینترنت را دریافت می‌کنید، در ترکیه نیاز به وجود سرویسی جداگانه است.

برای خرید اشتراک اینترنت در ترکیه کافیست با یکی از ۶ اپراتور زیر در ارتباط باشید:

Vodafone

در میان اپراتورهای اینترنت در ترکیه، وودافون یکی از مطرح‌ترین‌هاست. این اپراتور زیرساخت‌های فیبر نوری شخصی داشته و سرویس adsl خود را از ‌turk telecome تهیه می‌کند. Vodafone  خود را از پیشتازان اینترنت 5G می‌داند. این کمپانی که سیم‌کارت نیز ارائه می‌کند، به شما امکان تهیه اینترنت ثابت و همراه را همزمان پیشنهاد می‌کند. برای مشاهده جزییات بسته‌های اینترنت و خرید اشتراک می‌توانید به سایت www.vodafone.com.tr مراجعه کنید.

اینترنت ترکیه از چه اپراتوری در ترکیه6

Turk telecome

این کمپانی که از سال ۲۰۰۶ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد، با نام اختصاری ttnet نیز شناخته می‌شود. برخی معتقدند پشتیبانی و خدمات به مشتری در این شرکت ضعیف است و برای همین رفته رفته محبوبیت خود را از دست می‌دهد. برای اطلاع از جزییات سرویس‌های این شرکت می‌توانید به آدرس bireysel.turktelekom.com.tr مراجعه کنید.

اینترنت ترکیه از چه اپراتوری در ترکیه4

Turkcell

اپراتور ترکسل به هر فردی که مجوز اقامت معتبر داشته باشد، خدمات اینترنت ارائه می‌کند. کافیست برگه مجوز خود را ارائه دهید و بسته مورد نظر خود را تهیه کنید. این کمپانی معروف به SuperOnline نیز بوده که از زیرساخت‌های خود برای اتصالات فیبر نوری و زیرساخت Turk Telekom برای اتصالات ADSL استفاده می‌کند. برای اطلاعات بیشتر از بسته‌های موجود در این اپراتور به سایت www.turkcell.com.tr مراجعه کنید.

اینترنت ترکیه از چه اپراتوری در ترکیه7

Turknet

ترک نت از سال ۱۹۹۵ خدمات اینترنتی به مردم ترکیه ارائه کرد که به نوعی از پیشتازان اینترنت عمومی در ترکیه محسوب می‌شود. زیرساخت فیبر نوری در این اپراتور به صورت گسترده پیاده‌سازی نشده است، اما خدمات adsl خوبی ارائه می‌کند. برای اطلاع بیشتر از جزییات بسته‌های اینترنت ترک نت به سایت turk.net مراجعه نمایید.

003745 1 300x113

Net Speed

اپراتور نت اسپید با توجه به نظر کاربران یکی از مناسب‌ترین قیمت‌های اینترنت در سراسر ترکیه را دارد، با این وجود تمام زیرساخت‌های مورد استفاده در این کمپانی دقیقا مشابه زیرساخت‌های ترکسل است. این اپراتور از سال ۲۰۱۷ اقدام به ارائه خدمات کرد. شما می‌توانید برای اطلاع بیشتر از بسته‌های موجود این اپراتور و اطلاع از قیمت‌های آن به آدرس netspeed.com.tr مراجعه نمایید.

اینترنت ترکیه از چه اپراتوری در ترکیه2

Milleni

این شرکت زیرمجموعه SOCAR Holding است که از سال ۲۰۱۴ اقدام به ارائه سرویس اینترنت به صورت مستقل به مردم ترکیه کرد. بهترین ویژگی این کمپانی ارائه خدمات سالانه و بلند مدت است. برای اطلاع بیشتر از بسته‌ها و شرایط تهیه سرویس از میلنی به سایت www.milleni.com.tr مراجعه کنید.

بهترین اپراتور اینترنت ترکیه

عده‌ای معتقدند ‌‌Turkcell بهترین خدمات اینترنت را ارائه می کند. از سویی برای آن دسته‌ای که قیمت مهم تر از سرعت باشد، انتخاب NetSpeed  منطقی‌تر است. افرادی که به دنبال خرید اینترنت خانگی و شارژ آن به صورت ماهانه هستند بهتر است به شعب Vodafone مراجعه کنند.

با تمام این تفاسیر، بهتر است بسته‌ها، پهنای باند ارائه شده و نهایتا قیمت هر اپراتور را مقایسه کنید و سپس برای خرید اینترنت در ترکیه اقدام نمایید چرا که اولویت‌های شما ممکن است بهترین اپراتور اینترنت در ترکیه را برایتان کمی اختصاصی‌تر کند.

چطور در ترکیه اینترنت تهیه کنیم؟

اگر به دنبال دریافت اینترنت خانگی برای ملک خود در ترکیه هستید، کافیست به نزدیک‌ترین شعبه اپراتور مورد نظرتان مراجعه کنید و روند دریافت اینترنت را طی کنید. نهایتا طی ۱۰ روز تکنسین نصب مودم و راه‌اندازی اینترنت به محل سکونت شما مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

اما چنانچه هدف شما تهیه اینترنت همراه برای سیمکارتتان است، کافیست به اپلیکیشن تلفن همراه مخصوص آن کمپانی مراجعه کنید.

 

آیا می‌توانم اینترنت نامحدود در ترکیه بخرم؟

بله، شرکت‌هایی مثل وودافون در ترکیه اینترنت نامحدود خانگی ارائه می‌کند، اما شما موظفید به صورت سالانه هزینه‌ آن را بپردازید. برای همین معمولا اگر مصرف اینترنتتان بالا نیست، بهتر است قید تعرفه‌های نامحدود را بزنید.

 

برای اطلاع از هزینه‌ اینترنت در ترکیه به صورت میانگین لطفا به مقاله هزینه‌های زندگی در ترکیه مراجعه کنید. امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

Published on 1400-07-29
Updated on 1400-08-20