اجازه کار در ترکیه برای خارجی‌ها

اجازه کار در ترکیه برای خارجی‌ها1

ترکیه یکی از کشورهای در حال توسعه است که سالیانه مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت است. این کشور که هم‌اکنون از لحاظ صنعت و موقعیت‌های شغلی در جایگاهی خوبی قرار دارد، یکی از مقاصد اصلی مهاجران برای یافتن شغلی مناسب به شمار می‌رود. اما شروع کار در ترکیه شرایط خاصی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. ما در این مقاله به انواع اجازه کار در ترکیه و نکات مهم آن می‌پردازیم.

 

انواع اجازه کار در ترکیه

برای افرادی که به ترکیه مهاجرت میکنند، ۴ نوع اجازه کار وجود دارد:

اجازه کار موقت
اجازه کار دائم
اجازه کار مستقل
کارت اجازه کار فیروزه‌ای

 

اجازه کار موقت

رایج‌ترین نوع مجوز کار در ترکیه، مجوز موقت است. مجوز کار موقت در ابتدا برای حداکثر یک سال به افراد داده می‌شود. افرادی که موفق به دریافت این نوع اجازه کار شده‌اند، می‌توانند پس از تمدید اعتبار کاری تا حداکثر ۲ سال و در تمدید بعدی، مجوزی ۳ ساله برای کار جدید دریافت کنند. در صورتی که فردی برای ۳ سال متوالی در یک محل مشغول به کار باشد، می‌تواند مجوز خود را برای ۶ سال دیگر تمدید کند. اما برای کسانی که شغل و کارفرمای خود را در این مدت تغییر دهند مجوز کار ممکن است تمدید نشود.

علاوه بر این مهاجرانی که با خانواده خود به ترکیه می‌آیند، در صورتی که همه اعضای خانواده ۵ سال در ترکیه زندگی کرده باشند ممکن است واجد شرایط دریافت اجازه کار نیز شوند.

 

اجازه کار دائم

ویزای کار دائم تنها برای خارجی‌هایی صادر می‌شود که ۸ سال یا بیشتر در ترکیه به طور مداوم زندگی و کار کرده‌ باشند.

 

اجازه کار مستقل

به منظور این که بتوانید برای مجوز کار دائم در ترکیه درخواست دهید، باید حداقل پنج سال به عنوان کارگر خود اشتغال در ترکیه اقامت داشته باشید. درخواست کارگرانخوداشتغال برای اجازه کار مستقل، بر اساس عوامل زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد:

سوابق تحصیلی
مهارت و تخصص حرفه‌ای
مشارکتهای علمی و فناوری
سهم فرد در اقتصاد ملی
میزان سرمایه‌گذاری فرد در ترکیه (اگر صاحب یک شرکت خارجی باشد)

اگر شما یک سهامدار یا عضو هیئت مدیره شرکتی در کشور ترکیه هستید، باید برای ویزای کار نیز درخواست دهید. زیرا شما به خاطر وضعیت شغلی خود به عنوان سهامدار یا عضو هیئت مدیره واجد شرایط حقوق استخدامی نمی‌شوید.

 

کارت فیروزه‌ای

کشور ترکیه برای متخصصان بسیار ماهر مانند محققان، مهندسان، دانشمندان، هنرمندان، ورزشکاران، سرمایه‌گذاران سطح بالا و... کارت فیروزه ای (Turquoise Card) را در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد که این کارت در دسته اشکال مختلف مجوزهای کار نیز قرار می‌گیرد. در واقع افرادی که واجد شرایط دریافت کارت فیروزه‌ای ترکیه شوند، می‌توانند ویزای کار و اقامت ترکیه را برای مدت نامحدود به دست آورند.

خرید املاک و مستغلات در ترکیه، یکی از راه‌هایی است که افراد می‌توانند از طریق آن کارت فیروزه‌ای دریافت کنند. البته دریافت این کارت به ارزش سرمایه‌گذاری شما در املاک و مستغلات نیز بستگی دارد. این یعنی اگر ملکی با ارزش حداقل ۴۰۰،۰۰۰ دلار در ترکیه خریداری کنید، واجد شرایط دریافت شهروندی از طریق برنامه سرمایه‌گذاری هستید که به شما امکان زندگی، کار و سرمایه‌گذاری دائمی در ترکیه را نیز می‌دهد.

اجازه کار در ترکیه برای خارجی‌ها2

چطور برای دریافت مجوز کار در ترکیه اقدام کنیم؟

برای دریافت مجوز کار در ترکیه روش‌های مختلفی وجود دارد که این روش‌ها عبارتند از:

درخواست مجوز کار از خارج ترکیه

با وجود آن که برخی از کارفرمایان و مشاغل برای استخدام مصاحبه حضوری را ترجیح می‌دهند، اما درخواست مجوز کار از خارج ترکیه این مزیت را به همراه دارد که شما دیگر نیازی به داشتن اقامت در زمان درخواست ندارید. همچنین می‌توانید از طریق شرکتی که در حال حاضر در آن فعالیت دارید و از طریق سفارت ترکیه در محل سکونت خود، برای درخواست اجازه کار اقدام کنید.

افرادی که هنوز اقامت ترکیه را ندارند و ویزای آن‌ها توریستی است و یا خارج از ترکیه هستند، باید یک فرم درخواست، پاسپورت معتبر، عکس یا یک کپی از قرارداد کاری خود با شرکتی که در ترکیه قرار دارد را به کنسولگری ترکیه در شهر یا محل اقامت خود ارسال کنند. بهتر است پیش از ارائه درخواست مجوز کار، شرایط لازم برای اخذ مجوز کار را بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید.

پس از تماس با کنسولگری و ارسال درخواست مستقیم به وزارتخانه، کارفرمای شما ۱۰روز (در صورت درخواست آنلاین ۶ روز) فرصت دارد تا همین کار را انجام دهد. یعنیباید مدارک درخواست مجوز کار از سوی شرکت طرف قرارداد نیز به کنسولگری فرستاده شود. پس از ارسال تمام مدارک، درخواست شما ظرف ۳۰ روز بررسی و تایید خواهد شد.

 

درخواست مجوز کار از داخل ترکیه

اگر هنگام درخواست مجوز کار در ترکیه هستید، باید پیش از انجام هر کاری برای حداقل ۶ ماه اقامت این کشور را داشته باشید. در صورتی که این اقامت را دارید می‌توانید درخواست مجوز کار را به طور مستقیم توسط کارفرمای خود به وزارت کار و تامین اجتماعی ارسال کنید. وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه که در آنکارا مستقر است، در صورت تایید مجوز اقامت، درخواست شما را می‌پذیرد و شما مجوز خود را دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که این شرایط شامل افرادی که اقامت دانشجویی دارند، نمی‌شود.

برای ارسال درخواست مجوز کار از داخل ترکیه، هم کارمند و هم کارفرما باید یک درخواست آنلاین را تکمیل کرده و تمام مدارک مورد نیاز را ظرف ۶ روز پس از تکمیل درخواست به وزارت ضمیمه کنند. طی ۳۰ روز پس از ارسال درخواست مجوز کار، نتیجهاز طریق ایمیل دریافت خواهد شد.

 

درخواست تمدید مجوز کار

تمدید مجوز کار تنها در صورتی انجام می‌شود که فرد خارجی یا کارفرما مستقیماً به وزارت کار، خانواده و تامین اجتماعی، همراه نسخه اصلی پروانه کار قبلی، فرم درخواست و مدارک تعیین شده از سوی وزارتخانه، مراجعه و نسبت به تمدید مجوز خود اقدام کنند. توجه داشته باشید تمامی مدارک باید با هم ارسال شوند.

اجازه کار در ترکیه برای خارجی‌ها3

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز کار در ترکیه

برای درخواست اجازه کار در ترکیه به عنوان یک فرد خارجی، هم شما و هم کارفرمایتان باید مدارکی را ارائه دهید. این اسناد عبارتند از:

مدارکی که کارفرما برای مجوز کار باید ارسال کند

نامه درخواست مجوز کار
فرم پرسنل خارجی
نامه ثبت تجارت در ترکیه
ترازنامه اخیر و صورت سود و زیان که توسط اداره مالیات یا CPA تأیید شده باشد
اسنادی که نشان دهد این واحد یک سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خاص است
شواهدی مبنی بر این که شرکت‌ برنده مناقصه‌های بین‌المللی توسط سازمان‌ها یا سازمان‌های دولتی شده‌ و برای این کار قرارداد بسته‌ شده است
شرکت‌های مربوط به خدمات مهندسی، معماری، پیمانکاری و مشاوره نیاز به یک سند حقوق و دستمزد دارند که تأیید کند مهندسان/ معماران و شهرسازان ترکیهای نیز برای همان شغل در شرکت استخدام شده‌اند
وکالتنامه محضری برای شخص مجاز به تکمیل درخواست آنلاین به عنوان کاربر از طرف نهاد یا سازمان متقاضی
اجازه کار در ترکیه برای خارجی‌ها4

مدارکی که افراد خارجی برای دریافت مجوز کار باید ارسال کنند:

فرم درخواست مجوز کار
کپی پاسپورت به صورت محضری یا ترجمه شده
2 عکس پرسونلی
قرارداد یا پیشنهاد کاری
گواهی عدم سو پیشینه
بیمه درمانی
اثبات پایداری مالی
دیپلم یا گواهی معادل فارغ التحصیلی موقت که بر اساس آیین‌نامه معادل‌سازی مدارک تحصیلی موسسات آموزش عالی خارجی برای خدمات حرفه‌ای اخذ شده است.
ترجمه سوگندنامه یا ترجمه رسمی گواهی شده دیپلم یا گواهی موقت فارغ التحصیلی
در صورتی که درخواست از داخل ترکیه است، یک کپی از مجوز اقامت غیرتحصیلی با اعتبار حداقل شش ماه در زمان درخواست

در صورتی که فرد خارجی متقاضی ویزای کار دارای مجوز اقامت معتبر نباشد، باید به کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت خود مراجعه کرده تا نسبت به رفع این مشکل اقدام کند. برای پرسنل اصلی یک سازمان، مدارک و اطلاعات طبق ماده ۱۰/ب مقررات مربوط به استخدام اتباع خارجی، سرمایهگذاری مستقیم خارجی نیز مورد نیاز خواهد بود.

پس از ارسال مدارک از سوی کارفرما و کارجو، صبر کنید تا نتیجه درخواست مشخص شود.

 

نکات مهم درباره اجازه کار در ترکیه

ارسال درخواست مجوز کار در ترکیه با محدودیت‌ها و شرایط مختلفی همراه است که افراد باید آن‌ها را نیز در نظر بگیرند. برخی از این شرایط شامل:

به ازای هر کارگر خارجی، حداقل پنج شهروند ترکیه باید در شرکت استخدام شوند. این معیار در صورتی استفاده می‌شود که شرکت فاقد گواهی معافیت از دولت باشد. همچنین ممکن است به شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری استراتژیک دارند گواهی معافیت از این قانون اعطا شود
در صورت ترک شغل، مجوز کار باطل می‌شود.

افرادی که مجوز کار دارند، نیازی به اجازه اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه یا اجاره ملک ندارند.

از آنجایی که ویزای کاری شما به عنوان اجازه اقامت شما نیز عمل می‌کند، باید ظرف ۱۰ روز پس از انقضای آن، کشور را ترک کرده تا از پرداخت جریمه جلوگیری کنید. اقامت در ترکیه نیاز به ویزای اقامت کوتاه مدت دارد که باید ظرف ۱۰ روز پس از آخرین روز استخدام خود درخواست دهید.

Published on 1401-08-17
Updated on 1401-08-18