سقوط ارزش لیر ترکیه و تاثیر آن بر قیمت ملک در ترکیه

چرا لیر ترکیه در حال سقوط است؟

لیر ترکیه چند هفته است که ارزش خود را در مقایسه با سایر ارزها از دست داده است. تصمیم بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ سود عامل اصلی کاهش ارزش لیر ترکیه بوده است.

 

بانک مرکزی ترکیه چه زمانی نرخ بهره را کاهش داد؟

در 23 سپتامبر 2021، نرخ بهره از 19 درصد به 18 درصد کاهش یافت.

در 10 اکتبر 2021، نرخ بهره از 18 درصد به 16 درصد کاهش یافت.

در 18 نوامبر 2021، نرخ بهره از 16 درصد به 15 درصد کاهش یافت.

 

کاهش نرخ سود لیر ترکیه باعث شد که سرمایه‌گذاران از لیر ترکیه دور شده و در ارزهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند که باعث شد ارزش این ارز در مدت زمان کوتاهی به طور قابل توجهی کاهش یابد.

why turkish lira is falling and how itll affect the2

قیمت ملک در ترکیه برای خریداران خارجی جدید چگونه خواهد بود؟

سقوط لیر ترکیه خبر بدی برای کسانی است که درآمد یا پس انداز خود را به لیر ترکیه دارند. با این حال، اگر دارایی شما به لیر ترکیه نباشد، این وضعیت به نفع شما خواهد بود. به طور خلاصه، املاک ترکیه برای سرمایه‌گذارانی ارزی جز لیر ترکیه دارند، دارای تخفیف خواهد بود. ما انتظار داریم در دوره‌های آتی به دلیل کاهش ارزش لیر ترکیه، املاک بیشتری را در ترکیه بفروشیم و سرمایه گذاران (از جمله موسسات) به دلیل نرخ پایین ارز به این کشور مهاجرت خواهند کرد.

 

این افزایش تقاضا به مرور زمان قیمت ملک را بالا می‌برد و بازارهای ملک در نهایت نقطه تعادلی پیدا می‌کنند و این شرایط به تعادل می‌رسد. برای ساخت و سازهای در حال انجام یا تازه شروع شده، به دلیل وارداتی بودن بیشتر مصالح ساختمانی، به‌زودی انتظار تغییر قیمت را داریم.

 

why turkish lira is falling and how itll affect the2

اگر قبلاً به عنوان سرمایه‌گذار خارجی ملکی در ترکیه خریداری کرده‌اید، این موضوع چه تأثیری بر روی شما خواهد داشت؟

اگر عجله ندارید، اکنون زمان مناسبی برای فروش ملک تان در ترکیه نیست، زیرا ابتدا باید بازار به ثبات برسد و نوسانات ارز متوقف شود. چرا که توسانات ارز، توافق بر سر قیمت‌های فروش را دشوار خواهد کرد. با این حال، از دست دادن ارزش ارز به این معنی است که کالاها برای سرمایه‌گذاران خارجی بسیار ارزان‌تر هستند. در دوره‌های آتی، به دلیل این واقعیت که کاهش ارزش پول محلی به معنای قدرت خرید بیشتر برای سرمایه گذاران خارجی است، انتظار درخواست بیشتر برای خرید ملک در ترکیه داریم.

 

به عنوان یک مالک خارجی در ترکیه، هزینه‌های ثابت ملک شما (نگهداری، آب و برق، مالیات بر دارایی) به نفع شما خواهد بود.

why turkish lira is falling and how itll affect the4

نتیجه‌گیری

این سقوط ناگهانی واحد پول لیر ترکیه به دلایل واضح و اساسا یک واکنش قابل انتظار است. اگر نرخ بهره یک ارز را کاهش دهید، سرمایه‌گذاران درآمد کمتری خواهند داشت و به فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیگر فکر می‌کنند و انتظار می‌رود ارزش ارز کاهش یابد.

 

ترکیه یک اقتصاد بزرگ با سیستم بانکی قوی و موقعیت ژئوپلیتیکی مهمی دارد. به عنوان یک سرمایه گذار خارجی ملک، خرید ملک در ترکیه در حال حاضر می‌تواند بسیار جالب باشد.

why turkish lira is falling and how itll affect the5

 

Published on 2021-11-24
Updated on 2021-11-24