حس کد (Hes Code) چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه حس کد دریافت کنیم؟

حس کد چیست و چه کاربردی دارد؟2

ویروس کرونا یا کووید 19، بیماری که سراسر جهان را درگیر خود کرده و هر کشوری برای پیشگیری و درمان به موقع آن، نوآوری‌های مختلفی انجام دادند. ترکیه که یکی از کشورهای پیشتاز در  واکسیناسیون و درمان کرونا با آمار مرگ پایین‌تری نسبت به سایر کشورهای آسیا و خاورمیانه است، برای برقراری هر چه بیشتر سلامت، اقدام به معرفی حس کد کرد.

به کمک این تکنولوژی، تمامی مسافران، مقیمان و شهروندان ترکیه به راحتی از بیماران کرونایی که در زمان حضور آن‌ها در محیطی خاص وجود داشته‌اند، مطلع شده تا پیش از درگیری کامل و ناقل بودن به سایر افراد، خود را قرنطینه کنند. لازم به ذکر است که کودکان زیر 6 سال و مسافرین ترانزیتی که صرفا برای چند ساعت و در فرودگاه ساکن ترکیه می‌شوند، نیازی به دریافت حس کد ندارند.

حس کد (Hes Code)‌ چیست؟

حس کد، یک کد انحصاری است که برای هر فرد متقاضی سفر به ترکیه یا اقامت‌های طولانی‌تر در ترکیه توسط وزارت بهداشت ترکیه صادر شده و کمک می‌کند افراد مشکوک به ویروس کرونا، یا افرادی که تست مثبت کرونا دارند، از ورود به اماکن عمومی باز داشته شوند. بدین ترتیب، پروازهای داخلی یا خارجی این افراد نیز لغو شده تا حداکثر سلامت سایرین حفظ شود.

حس کد چیست و چه کاربردی دارد؟3

کلمه Hes برگرفته از حروف اول عبارت Hayat Eve Sigar بوده که به معنای "زندگی در خانه می‌گنجد"، است. این کد به شما کمک می‌کند تا چنانچه با افراد کرونایی در ارتباط بوده‌اید، زنجیره انتقال را با قرنطینه کردن خود قطع کنید و سایر موسسات و افراد را از مشکوک بودن خودتان به ویروس کرونا مطلع کنید تا آن‌ها نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

لازم است بدانید که داشتن حس کد برای تمامی سفرهای درون و برون شهری در ترکیه از جمله خرید بلیط اتوبوس، مترو، قطار، هواپیما و... ضروری است. همچنین در مواردی ورود به پاساژ‌ها و اماکن گردشگری ترکیه، برخی رستوران‌ها و... نیازمند ارائه حس کد معتبر خواهد بود.

چنانچه در هنگام ورود به خاک ترکیه از ارائه حس کد معتبر یا گواهی‌های عدم ابتلا به کرونا خودداری کرده باشید یا در پر کردن فرم مربوطه اطلاعات غلط وارد کرده باشید، دولت ترکیه مجاز است با توجه به قوانین با شما برخورد کرده و حتی در مواردی شما را از ورود به خاک ترکیه منع کند. بنابراین لازم است حتما حس کد را در زمان مشخص شده دریافت کرده و اطلاعاتی دقیقا مطابق با وضعیت سلامت خود ارائه دهید.

برای دریافت حس کد به چه چیزی نیاز است؟

پیش از شروع روند پر کردن فرم، لازم است:

 1. اطلاعات پرواز
 2. اطلاعات فردی و کارت شناسایی

خودتان را ارائه دهید. سپس باید اطلاعات پاسپورت و برنامه سفر خود را ارائه دهید که عبارتند از:

 1. نام کامل
 2. شماره پاسپورت
 3. ملیت و محل سکونت فعلی
 4. جزئیات مکان‌هایی که در 10 روز گذشته آنجا حضور داشتید
 5. تاریخ ورود به ترکیه
 6. نام شرکت هواپیمایی و شماره پرواز

و در نهایت وارد کردن اطلاعات تماس شما که شامل ایمیل و شماره تلفن است، به همراه محل اقامتتان در ترکیه، موارد مورد نیاز برای دریافت حس کد خواهند بود.

حس کد چیست و چه کاربردی دارد؟1

چه زمانی برای دریافت حس کد (Hes Code) اقدام کنم؟

فرم خوداظهاری سلامتتان را باید طی 72 ساعت پیش از شروع سفر به ترکیه پر کنید. به خاطر داشته باشید که هر چه دقتتان در پر کردن فرم بیشتر باشد، سلامت خود و همراهانتان را در دوران کرونا بیشتر حفظ خواهید کرد. حس کد (Hes Code) خصوصی شما بر اساس فرمی که تکمیل کرده‌اید، در قالب یک QR کد یا بارکد به صورت اتوماتیک صادر می‎‌شود.

به منظور اینکه در طول سفرتان، با اطمینان خاطر به مناطق مختلف سر بزنید، وارد کردن اطلاعات دقیقتان بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در نتیجه، در صورتیکه فرد یا افرادی مشکوک به کرونا در کنار شما حضور پیدا کنند، به سرعت به شما اطلاع داده می‌شود تا پیشگیری‌های لازم را به انجام برسانید.

با توجه به حس کد دریافتی، اطلاعاتتان در مرز ترکیه مورد بررسی قرار می‌گیرد که در صورت مغایرت اطلاعات با وضعیت فعلیتان، دولت ترکیه مجاز است قوانین مربوطه را اجرا کند؛ حتی اگر به خروج شما از ترکیه منجر شود.

چه کسانی باید حس کد داشته باشند؟

تمام کسانی که قصد سفر یا اقامت در ترکیه را دارند، باید تا 72 ساعت قبل نسبت به دریافت حس کد اقدام کرده باشند. به طور کلی افرادی که:

 1. شهروند ترکیه
 2. مقیم ترکیه
 3. مسافر در ترکیه

هستند، باید حس کد معتبر داشته باشند.

نحوه دریافت حس کد

برای دریافت حس کد، سه راه پیش روی شماست که به شرح زیر است:

1.      دریافت حس کد از طریق اپلیکیشن حس

شما می‌توانید اپلیکیشن حس را به راحتی از گوگل پلی یا اپ استور دانلود و روی تلفن هوشمند یا تبلت خود نصب کنید. پس از نصب برنامه وارد منوی HES Kodu Işlemleri شده و نسبت به تکمیل فرم اطلاعاتی خود اقدام نمایید. لازم به ذکر است که اپلیکیشن در حال حاضر صرفا به زبان ترکی استانبول ارائه می‌شود.

2.      دریافت حس کد از طریق پیامک

اگر کیملیک کارت دارید، می‌توانید به کمک کد درج شده روی کارت خود و ارسال آن به شماره 2023، نسبت به دریافت حس کد اقدام کنید. توجه داشته باشید که فرمت پیامک شما باید به شکل زیر باشد تا مشمول دریافت حس کد شوید:

Hes (فاصله) شماره کیملیک کارت (فاصله) تاریخ تولید (فاصله) مدت اعتبار به روز

مدت اعتبار حس کد، یعنی تعداد روزی که در ترکیه اقامت دارید + 7 روز بیشتر به منظور مطمئن شدن از اعتبار کافی کد.

اگر کیملیک کارت ندارید، باز هم می‌توانید به کمک ارسال پیامک شماره پاسپورتتان به فرمت زیر، حس کد معتبر دریافت کنید.

Hes (فاصله) ملیت- که همان IRN برای ایرانیان است- (فاصله) شماره پاسپورت (فاصله) سال تولد (فاصله) نام خانوادگی

دقت کنید که پیامک شما با کاراکترهای عددی و حروفی انگلیسی نوشته شده باشد.

3.      دریافت حس کد از سایت

با مراجعه به وبسایت رسمی دولت ترکیه می‌توانید به راحتی برای دریافت حس کد اقدام کنید. آدرس این وبسایت عبارتست از:

www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

امکانات اپلیکیشن حس کد

با نصب این نرم‌افزار بر روی گوشی هوشمند یا تبلت خود می‌توانید علاوه بر طی کردن پروسه دریافت حس کد، به امکانات زیر نیز دسترسی داشته باشید:

 • درخواست ماسک و لوازم حفظ بهداشت در دوران کرونا
 • پیگیری و کنترل بیماران فعلی و افرادی که با آن‌ها در ارتباط بوده‌اند
 • آمار دقیق و لحظه‌ای کرونا به همراه نمایش نقاط پرریسک از روی نقشه
 • حفظ فاصله اجتماعی و سلامت فردی

در مجموع باید گفت، این اقدام دولت و وزارت بهداشت ترکیه به بسیاری از بیماران کمک کرد تا پیش از جدی شدن بیماریشان روند درمان را پیش بگیرند و قطعی بر زنجیره این بیماری مسری باشند. به امید روزی که هیچ بیماری در هیچ نقطه جهان محدودیت‌های اجتماعی بوجود نیاورد.

Published on 1400-07-22
Updated on 1400-07-23