ترکیه رکورد بیشترین افزایش قیمت خانه در سال 2021 را شکست!

the housing prices are increasing in izmir according to global1

تحقیقات روی اولین فصل سال بر روی 150 شهر از شهرهای مسکونی فهرست شده در سراسر جهان

نایت فرانک، کمپانی مشاوره املاک واقع در انگلیس که در سال 1896 تاسیس شده است، گزارشی از آخرین تحقیق مستقل خود بر روی قیمت خانه را تحت عنوان فهرست شهرهای مسکونی جهان منتشر کرد. این تحقیق بر روی 150 شهر مختلف در جهان پیاده سازی شد. حدس بزنید نتیجه چه بود؟ شهرهای بزرگ و مهم ترکیه مثل ازمیر و استانبول در 4 رتبه اول قرار داشتند!

قیمت خانه در ازمیر و استانبولد در حال افزایش است!

قیمت ملک همیشه در حال تغییر است. با توجه به تحقیق نایت فرانک، ازمیر تغییرات بسیار محسوسی در 12 ماه اخیر از خود نشان داد و رتبه اول را با 33.9% افزایش بها به خود اختصاص داد. این در حالی است که آنکارا با افزایش نرخ 30.3 درصدی رتبه دوم و ولینگتون نیوزلند در ادامه لیست با افزایش نرخ 30.1% همراه بود. رتبه چهارم نیز با 28.8% تغییر، به استانبول اختصاص یافت.

در مقایسه با نرخ‌های فهرست جهانی خانه در مارچ 2021، قیمت خانه با میانگین رشد 7.4% افزایش داشته است. با این وجود، قیمت‌ها در دبی با نرخ 4.4% کاهش داشته است!

وضعیت آمریکا چگونه است؟

با توجه به گزارش نایت فرانک، بوستون آمریکا اولین رتبه در آمریکا را با نرخ 14.8% به خود اختصاص داده و در ادامه آن واشنگتن با 12.2% آمده است. لس آنجلس آمار 13.4% افزایش را داشته و در مقابل، نیویورک خود را در نرخ 12.3% حفظ کرده است. زمانی که به میامی نگاهی بیاندازیم، رشد 12.2% برای آن ثبت شده و در ادامه آن سانفرانسیسکو با رشد 12.1% قرار دارد.

 حالا که وضعیت ترکیه را در فهرست جهانی افزایش نرخ‌‎ها مشاهده کردیم، وضعیت کلان شهرها و پایتخت‌های اروپایی چگونه است؟

پاریس افزایشی در حدود 6.3% داشته در حالی که برلین با 5.9% افزایش نرخ همراه بوده است. در این میان لندن رشد کمتری نسبا به پاریس و برلین داشته که نرخ 3.9% برای آن به ثبت رسیده است. اما این نرخ همچنان از لیزبون با 3.8% و مادرید با 1.5% افزایش قیمت خانه، بیشتر است.

از سوی دیگر، مسکو افزایش نرخ بیشتری نسبت به بیشتر پایتخت‌های اروپایی داشته که نرخ 22.4% برای آن ثبت شده است؛ سن پترزبورگ با 22.1% افزایش مشاهده می‌شود. از طرفی بازار املاک آسیا نیز نتایج قابل توجهی در این سه ماهه اول داشته است، که برای مثال سئول افزایش نرخ 26.1% را برای قیمت خانه به خود اختصاص داد.

 مقایسه با این تحقیق مستقل نشان می‌دهد، ترکیه بیشترین افزایش قیمت خانه را با نرخ 32% به خود اختصاص داده و در ادامه آن نیوزلند با نرخ 22.1% و لوگزامبورگ با نرخ 16.6% افزایش همراه بوده است.

البته حقیقت امر این است که حضور ویروس همه‌گیر کووید بر روی اقتصاد سراسر جهان تاثیر عمیقی ایجاد کرد. اما، در کمال ناباوری، بازار ملک و املاک فارغ از این همه‌گیری، با رونق زیادی همراه بود. طبق تحقیق نایت فرانک، برخی از کشورها مثل نیوزلند، کانادا، چین، کره جنوبی و ایرلند، قوانینی را برای سرکوب افزایش قیمت خانه در نیمه اول سال 2021 اتخاذ کردند.

ما نیز مشتاق دیدن نتایج در سه ماهه دوم هستیم!

Published on 2021-09-15
Updated on 2021-09-17