اطلاعات جامع در مورد هزینه های درمان در ترکیه

اطلاعات جامع در مورد هزینه های درمان2

درمان یکی از مهم‌ترین مسائل است که در طول زندگی لازم است در نظر گرفته شود. در میان کشورهای خاورمیانه، ترکیه از پیشتازان در عرصه درمانی و خدمات پزشکی بوده و در مقیاس جهانی رتبه دهم باکیفیت‌ترین در عین حال ارزان‌ترین خدمات درمانی را به خود اختصاص داده است. پایین بودن هزینه‌های درمان در ترکیه، سبب شده است که بسیاری برای درمان بیماری‌های خود به این کشور رفت و آمد داشته باشند. به همین دلیل برخی از بیمارستان های استانبول را در نزدیکی فرودگاه احداث کرده‌اند تا رفت و آمد برای مسافران آسان‌تر باشد.

اگر در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برید، یا قصد سفر یا مهاجرت به این کشور را دارید، حتما باید در کنار سایر اطلاعات، درباره درمان و هزینه های آن در ترکیه بیشتر بدانید. البته باید اشاره کرد که نوع بیمه‌ای که دارید تاثیر زیادی در هزینه های درمانی خواهد گذاشت.

هزینه درمان در ترکیه به چه شکل است؟

همانطور که اشاره شد، با توجه به نوع بیمه، هزینه درمانی متفاوت خواهد بود. در ترکیه نیز مانند ایران، بیمه‌های مختلفی وجود دارد که برخی تمام هزینه‌ درمان (مثل بیمه تکمیلی) و برخی دیگر بخشی از هزینه درمان (مثل بیمه تامین اجتماعی) را شامل می‌شود. 

از سوی دیگر، بسته به اینکه کدام مرکز درمانی انتخاب می‌کنید، هزینه های درمان در ترکیه می‌تواند متفاوت باشد. مثلا اگر مقصد شما  یک کلینیک خصوصی است، طبیعتا هزینه بیشتری بابت درمان نسبت به بیمارستان‌های دولتی ترکیه پرداخت خواهید کرد. البته باید گفت که برخی از داروخانه‌ها یا مراکز درمانی خصوصی در ترکیه با بیمه‌های مختلف طرف قرارداد هستند که در این صورت می‌توانید تا نصف هزینه درمان را از بیمه دریافت کنید.

نکته مهم دیگر در زمینه پرداخت هزینه درمان در ترکیه، نحوه مراجعه شما به مراکز درمانی است. یعنی در صورتی که به دلایل اورژانسی و با گزارش پلیس، مثلا داشتن تصادفی که منجر به آسیب به افراد شده است به بیمارستان مراجعه کنید، در اکثر مواقع کلیه هزینه‌ های درمان از سوی دولت پرداخت خواهد شد. همچنین معاینات اولیه‌ای که توسط اورژانس (با شماره گیری 112) انجام شده است، رایگان هستند.

اطلاعات جامع در مورد هزینه های درمان1

قانون ترکیه بر این اساس است که شهروندان زیر 17 سال و بالای 65 سال نیازی به پرداخت بیمه نداشته و در نتیجه خدمات درمانی آن‌ها تا حدودی رایگان خواهد بود. پرداخت بیمه برای افراد بین 18 تا 64 سال نیز بسته به نوع بیمه متفاوت است. لازم به ذکر است که بیماری‌هایی که درمان آن‌ها در چندین نوبت تکرار می‌شود (مثل شیمی‌درمانی که در جلسات متوالی تکرار می‌شود) هزینه کامل درمان را بیمه پوشش نمی‌دهد. یعنی ممکن است لازم باشد تا حدود 40 درصد خودتان هزینه‌ها را پرداخت کنید.

چه درمانی تحت پوشش بیمه در ترکیه است؟

  1. کلیه خدمات درمانی سرپایی
  2. بستری شدن در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش بیمه
  3. ام ار آی، تصویر برداری و رادیولوژی
  4. بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه
  5. پیوند عضو
  6. خدمات درون بیمارستانی مثل آزمایشات، بیهوشی، اتاق عمل و...
  7. پرتو درمانی، شیمی درمانی، دیالیز و درمان‌های مشابه که به صورت دوره‌ای انجام می‌شود
  8. درمان‌های دندان پزشکی و زیبایی (عمل بینی) در صورتی که در تصادف دچار مشکل شده باشید
  9. ویزیت‌های عمومی و آزمایش‌ها برای تشخیص یا پیشگیری از بیماری

سایر خدمات درمانی تحت پوشش بیمه نیستند، یا اگر باشند یک بیمه خاص بوده که برنامه پرداختی آن نیز به طور ویژه‌ای برایتان خواهد بود.

اطلاعات جامع در مورد هزینه های درمان3

هزینه های مختلف درمان در ترکیه

پزشک انتخابی، مرکز درمانی، بیمه تحت پوشش، داروهای مورد نیاز، طول درمان و... در هزینه درمان در ترکیه تاثیرگذار است. بنابراین تمامی قیمت‌هایی که در ادامه ذکر شده است کاملا حدودی بوده و حتی ممکن است با گذشت زمان افزایش یا کاهش یابد.

هزینه ویزیت پزشک عمومی و متخصص در ترکیه

ویزیت‌هایی که در مطب پزشک انجام می‌شود، بستگی به تخصص، تجربه و مهارت او مبلغی متفاوت خواهند داشت. معمولا نرخ ویزیت پزشک عمومی از 70 لیر شروع شده و تا مبلغ 400 لیر برای پزشکان متخصص خواهد بود. البته این مبلغ حدودی است.

هزینه دندان پزشکی در ترکیه

دندان پزشکی در ترکیه از هزینه معاینه اولیه و عکس برداری از فک (رادیو گرافی) شروع شده که قیمت حدودی آن برای معاینه اولیه 100 لیر و عکس برداری حدود 50 لیر است. البته ممکن است در برخی از مراکز، معاینه کلی و اولیه رایگان انجام شود. پس از آن بسته به نیازی که دارید، از هزینه حدودی 150 لیر برای پر کردن و تا 600 لیر برای عصب کشی و درمان ریشه هزینه خواهد داشت.

البته مواد انتخابی، نوع درمان (این که عصب کشی چند کاناله است یا از چه متد پر کردن استفاده می‌شود) تاثیر زیادی در تغییر هزینه‌ها خواهد داشت.

هزینه زایمان و پزشک زنان در ترکیه

هزینه این مورد از خدمات درمانی در ترکیه واقعا متغیر است به طوری که حتی نمی‌توان برای آن حدود تعیین کرد. به خصوص اینکه بیمارستان انتخابی و نحوه زایمان مادر تاثیر به‌سزایی در هزینه‌ها خواهد داشت.

اطلاعات جامع در مورد هزینه های درمان4

هزینه جراحی زیبایی در ترکیه

با اینکه اکثر کشورهای همسایه به دلیل قیمت ارز، ترجیح می‌دهند برای انجام عمل‌‌های زیبایی به ایران مراجعه کنند، اما مواردی پیش می‌آید که ایرانی‌ها اقدام به انجام عمل زیبایی در ترکیه می‌کنند. اما خب هزینه‌ عمل زیبایی در ترکیه شاید برای ایران کمی عجیب و غریب به نظر بیاید! مثلا جراحی زیبایی بینی چیزی حدود 20 هزار لیر هزینه‌بر است.  

هزینه درمان سرطان در ترکیه

بیمارستان مورد نظر و طول دوره درمان تشخیص داده شده، در هزینه درمان سرطان در ترکیه تاثیرگذار هستند. مثلا بیمارستان مموریال استانبول، شیمی درمانی برای هر چرخه را از حدود 8000 لیر شروع می‌کند. (این مبلغ بدون در نظر گرفتن بیمه است) و برای پیوند مغز استخوان که به نوعی مرحله نهایی در درمان سرطان محسوب می‌شود، چیزی حدود 10 برابر این هزینه را باید در نظر بگیرید.

هزینه دارو در ترکیه

داروهای موجود در ترکیه اکثرا داروهایی با تاییدیه اروپا هستند. بنابراین طبیعی است که قیمت ‌آن‌ها بیشتر با قیمت داروهای خارجی موجود در ایران نزدیک باشد تا داروهای ایرانی! در نتیجه هزینه دارو در ترکیه کاملا متفاوت و گران‌‎تر از قیمت دارو در ایران است.

کجا تحت درمان باشیم؛ ایران یا ترکیه؟

با اینکه گفته می‌شود ترکیه از نظر ارائه خدمات درمانی نسبت به هزینه دریافتی، جزء کشورهای ارزان در زمینه خدمات پزشکی است، باز هم نسبت به ایران هزینه‌های بالاتر است. برای همین توصیه می‌کنیم حتی اگر اقامت دائم در ترکیه دارید، برای خدمات درمانی غیر اورژانسی مثل خدمات دندان پزشکی (چه ترمیمی چه زیبایی)، جراحی‌های پلاستیک و زیبایی، عمل‌های لاغری و... به ایران مراجعه کنید تا در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. پزشکان مجرب و حاذق در ایران نیز خدمات باکیفیتی ارائه می‌دهند.

در نهایت این تصمیم شماست که کجا و تحت درمان چه مرکزی قرار بگیرید!  

 

Published on 2021-10-01
Updated on 2021-10-12