برترین مکان های دیدنی استانبول که باید در سفر اولتان ببینید

آیا به زودی اولین سفرتان به استانبول را تجربه می‌کنید؟ یا شاید، اگر بار اولتان نیست، برترین مکان‌های دیدنی استانبول را در سفر قبلی ندیدید؟ پس در حال خواندن این مقاله هستید تا مکان‌هایی که باید ببینید را پیدا کنید. بیایید با هم سفری کوتاه به پرطرفدارترین جاذبه‌ های گردشگری استانبول داشته باشیم.

درباره شهر اوراسیایی، استانبول

استانبول، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین شهرهای ترکیه، همواره هزاران توریست را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. در سال‌های اخیر، مردم سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این شهر نیز داشته‌اند. این روزها، به هر محله که سری بزنید، احتمالا یک هموطن پیدا خواهید کرد. اما چرا؟

از آنجایی که گردشگران استانبول را شهری زیبا و پر از جاذبه‌های گردشگری می‌دانند که آب و هوای خوبی دارد، خرید ملک در ترکیه به یکی از پرتکرارترین رفتارها در میان گردشگران تبدیل شده است. به همین دلیل اگر از استانبول بازدید کنید، یک هموطن هم پیدا خواهید کرد!

این شهر زیبا در بخش اوراسیایی جهان با ترکیب دو فرهنگ آسیایی و اروپایی، محیطی مناسب برای هر سلیقه‌ای را فراهم کرده است. شاید به همین دلیل است که استانبول این همه طرفدار دارد.

حال، اگر شانس دیدن استانبول را داشتید، مکان‌های زیر لیستی از بهترین جاذبه‌ های گردشگری استانبول است که باید حتما آن را ببینید.

hagia sophia mosque

ترکیبی عالی از دو مذهب در مسجد/کلیسا تاریخی Ayasofya

یکی از اولین مکان‌هایی که در استانبول درباره آن می‌شنوید، احتمالا مسجد بزرگ Ayasofya است که در گذشته یک کلیسا بوده‌ است.

در سال 1935، به همت آتاتورک، اولین رئیس جمهور ترکیه، این عبادتگاه به یک موزه تبدیل شد. هرچند که در سال 2020 مجددا به دستور رئیس جمهور، به مسجد تغییر کاربری داد.

اصلی‌ترین جذابیت این بنای قابل احترام، عظمت آن است. اما شایان ذکر است که معماری بی‌نظیر آن خیره کننده است. وقتی به استانبول رفتید، چند ساعت از وقتتان را در این مکان شگفت‌انگیز سپری کنید.

محل دقیق: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

grand bazaar istanbul

مجتمع موزه باستان شناسی استانبول، تماشای هنر از هرجا!

با توجه به تاریخ عمیق ترکیه، موزه‌های غنی و متفاوتی در این کشور یافت می‌شود که یکی از آن‌هایی که حتما باید ببینید، موزه‌ های باستان شناسی استانبول (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) است. کل ساختمان شامل سه بخش مختلف به شرح زیر است:

  • موزه باستان شناسی
  • موزه شرق باستان
  • موزه هنرهای اسلامی

فرقی نمی‌کند که طرفدار تاریخ هستید یا خیر، مطمئنا از قدم زدن در این مجموعه موزه‌ که بیش از 1 میلیون شی باستانی از سراسر جهان دارد، لذت خواهید برد.

محل دقیق: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

istanbul topkapi

قصر تاریخی، قصر Topkapi

قصر Topkapi (Topkapı Sarayı) یکی دیگر از موزه‌های تماشایی در استانبول است. این اثر تاریخی به عنوان اصلی‌ترین مقر حکومت عثمانی در سال‌های حکمرانی آن‌ها به حساب می‌آید.

بازدید از این قصر به شما کمک می‌کند بیشتر درباره هنرهای اسلامی و آثار به جا مانده از حضرت محمد، مثل شمشیر یا کفش‌های او، بدانید و با هنر و اشعار ایرانی بیشتر آشنا شوید.

محل دقیق: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey- Right next to the Istanbul Archeology museum

افسانه‌های غم‎‌انگیز از برج دختر

برج دوشیزه یا برج دختر (Kız Kulesi) یک جزیره ویژه در دریای مرمره استانبول است. افسانه‎‌ها و داستان‌های قدیمی متعددی  درباره این ساختمان گفته می‌شود چرا که این برج 24 سال قبل از میلاد مسیح، ساخته شد.

یکی از این افسانه‌ها این چنین می‌گوید: پادشاهی یک دختر داشت که بسیار به او علاقه‌مند بود. روزی یک غیب‌گو، پیشگویی کرد که این دختر در تولد 18 سالگیش توسط نیش مار سمی می‌میرد. پادشاه برای اینکه دختر را از نیش و گزند هر ماری دور نگه دارد، او را به انزوا فرستاد تا تولد 18 سالگیش بگذرد. در تمام این سال‌ها دختر در این برج زندگی کرد و فقط پدرش به آنجا رفت و آمد داشت. تولد 18 سالگی دختر، پادشاه به عنوان هدیه تولد، برای او سبدی از میوه‌های خاص آورد، اما یک مار در زیر سبد پنهان شده بود. به محض اینکه پادشاه به برج رسید، مار بیرون آمد و دختر را نیش زد. دختر در تولد 18 سالگیش، توسط نیش مار در دستان پدرش جان داد. برای همین است که به این برج، برج دختر می‌گویند.

محل دقیق: Üsküdar, Bosporus, İstanbul, Turkey

بازار بزرگ، جریان زندگی توریست‌ها و محلی‌ها را حس کنید

اگر شما هم طرفدار خرید هستید، بازار بزرگ استانبول (Kapali Carsi) جاییست که باید ببینید تا احساس منحصربفرد خرید از مغازه‌های سنتی را درک کنید. به معنای واقعی کلمه، در این بازار همه چیز پیدا می‌شود و می‌توانید زندگی واقعی را لمس و تجربه جالبی داشته باشید.

تقریبا 60 خیابان و 4000 مغازه در این مکان وجود دارد که به طور متوسط، روزانه 250 تا 400 هزار بازدید کننده از محلی‌ها و گردشگران، را به خود جذب می‌کند.

فقط، مراقب باشید گم نشوید!

محل دقیق: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul, Turkey

فرمانروایی ترکیه در بخش اروپایی، قصر دُلماباغچه

قصر دلماباغچه (Dolmabahçe Sarayı) در بخش اروپایی استانبول واقع شده و به عنوان محل اولیه فرمانروایی عثمانی از سال 1889 تا 1909 بوده است.

حدود 13 سال (از سال 1843 تا 1856) طول کشید تا این قصر به دستور عبدالمجید، پادشاه سی‌ویکم سلطنت عثمانی، ساخته شود. معماری منحصربفرد این بنا، آن را به قصری بی‌نظیر برای بازدید توریستان تبدیل کرده است.

آدرس دقیق: Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

برج گالاتا، توجه‌تان را جلب می‌کند

برج گالاتا (Galata Kulesi) یکی از برج‌های قرون وسطی بوده که تقریبا 66 متر ارتفاع دارد. این برج سنگی در 9 طبقه ساخته شده که در حال حاضر طبقه نهم آن به یک رستوران اختصاص یافته است.

برای بازدید از این برج تاریخی، نیازی به صرف هزینه نیست، بلکه باید ساعت‌ها صرف کنید تا آن را کامل ببینید.

محل دقیق: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

دیدنی‌ترین جزایر در مجموعه جزایر پرنس

جزایر پرنس (Prens Adaları) در بخش آسیایی استانبول واقع شده است. تنها راه رسیدن به این جزیره‌ها، این است که سوار قایق شوید. در نتیجه از قایق سواری و بازدید از جزیره ها را به صورت همزمان لذت خواهید برد.

در مجموع، این مکان دارای 9 جزیره است اما فقط 4 مورد از این جزیره‌ها بزرگ‌تر هستند که به آن‌ها بویوک آدا یا جزیره بزرگ، هیبلی آدا یا جزیره خورجین، بورگاز آدا یا جزیره قلعه و کینالی آدا یا جزیره حنا می‌گویند. این چهار جزیره، مجموعه جزایر پرنس را تشکیل می‌دهند.

محل دقیق: Marmara Sea, İstanbul, Turkey

 

Published on 2021-09-23
Updated on 2021-09-25