وام مسکن برای خارجی‌ها در ترکیه

mortgage for foreigners in turkey4

1.      تعریف وام مسکن

اگر شما هم یک خارجی هستید که تمایل دارد ملکی در ترکیه خریداری کند و نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، در وبلاگ درستی قرار دارید. در این صفحه اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار داده‌ایم و نهایت تلاش خود را کرده‌ایم تا به هر سوالی که ممکن است در ذهنتان داشته باشید، پاسخ دهیم.

معنای وام مسکن: وام مسکن، دقیقا وامی است که شما می‌توانید از بانک دریافت نمایید. بانک در این صورت، یک وام دهنده است که می‌تواند شما را در مسیر خرید ملک یاری دهد. به عنوان ضمانت باید صاحب ملکی باشید تا وام را دریافت کنید. ناگفته نماند که باید بدهی خود را در موقع مقرر بازپرداخت کنید.

تفاوت بین وام مسکن و اعتبار مسکن: تنها تفاوت بین این دو مفهوم، نرخ سود هر کدام است. اعتبار مسکن، دارای نرخ سود ثابت است، در حالی که وام مسکن به شرط ضمانت خرید ملک، دارای مزایای مالیاتی است.

 راهن و طلبکار، چه کسانی هستند؟ راهن، همان وام گیرنده صاحب ملک است در حالی که طلبکار همان بانک، اعطا کننده وام یا کسی که وام را ارائه داده است، می‌باشد.

mortgage for foreigners in turkey1

2.      آیا یک خارجی می‌تواند وام مسکن در ترکیه دریافت نماید؟

این بخش اختصاص دارد به پاسخ‌دهی به این سوال که آیا یک خارجی می‌تواند در ترکیه وام مسکن دریافت کند یا خیر؟ بیایید به جلوتر برویم.

بله! یک خارجی می‌تواند برای خرید ملک در ترکیه، وام مسکن دریافت نماید.

راحتترین راه این است که سری به بانک‌های ترکیه بزنید.

درباره نرخ سود وام مسکن: حقیقت این است که نرخ سود بستگی به بانک انتخابی دارد. احتمالا دو نوع نرخ بهره متفاوت را در این حوزه می‌شنوید؛ نرخ سود متغیر و نرخ سود ثابت. نرخ سود ثابت محبوب‎ترین گزینه میان هم اتباع ترکی و هم اتباع خارجی است. البته که اکثر وام گیرنده‌ها ترجیح می‌دهند وام با نرخ ثابت دریافت نمایند تا از عدم تغییر یا افزایش نرخ‌ها اطمینان حاصل کنند.

حداکثر مدت زمان بازپرداخت بدهی: در ترکیه، شما باید حداکثر بعد از 15 سال بدهی خود را بازپرداخت کنید؛ با این وجود بهتر است که این بدهی را ظرف 10 سال تسویه نمایید.

mortgage procedures in turkey

3.      مراحل اخذ وام مسکن در ترکیه

این بخش، اطلاعات بیشتری درباره روند استاندارد دریافت وام مسکن و خرید ملک ارائه می‌دهد.

برای دریافت وام مسکن، نباید بیشتر از 70 سال سن داشته باشید.

داشتن یک آپارتمان یا خانه، یک سرمایه گذاری بزرگ به حساب می‌آید چرا که ترکیه یکی از بزرگ‌ترین و ارزان‌ترین بازارهای خرید املاک و مستغلاتن را داشته و سود بیشتری را نسبت به سایر کشورها ارائه می‌دهد.

خارجیان غیر مقیم: بدون شک برای خارجیان غیر مقیم نیز دریافت وام مسکن ممکن است اما به شرط آنکه از طریق اطلاعات حساب بانکی، گواهی اشتغال، و اسناد مشابه، ثابت کنید که مبلغ دریافت شده را بازمی‌پردازید. البته تمامی شرایط دریافت وام در این مورد، وابسته به منطقه، بانک، ارز و نوع ملکی که می‌خواهید خریداری کنید، است.

شرایط دریافت وام مسکن چیست؟

 • داشتن سابقه اعتباری صاف و بدون بدهی، به این معنا که اجاره، وام‌های قبلی و پرداخت‌های کارت اعتباری شما باید بدون بدهی معوقه و کاملا صاف باشد.
 • خارجی‌ها می‌توانند وام مسکن به لیر ترکیه یا ارزهای رایج دیگر مثل یورو، دلار آمریکا، پوند انگلیس و... دریافت کنند.

در ترکیه می‌توانید وام مسکن را از مدت حداقلی 3 ساله تا مدت‌های حداکثری 10 و یا 20 ساله دریافت نمایید. مطمئنا می‎توانید وام مسکن را در شهرهای مختلفی نیز دریافت کنید؛ لطفا لیست بانک‌های ذکر شده در بخش 5 را بررسی کنید.

mortgage for foreigners in turkey3

4.      چه میزان وام مسکن را می‌توانید در ترکیه دریافت کنید و چطور باید آن را باز پس دهید؟

در این بخش، به این سوالات که چه مقدار وام می‌توانید بگیرید، چطور آن را پس دهید و چطور درخواست خود را آماده کنید، پاسخ می‌دهیم.

چه میزان وام می‌توانید بگیرید؟ حداکثر مبلغ (وام نسبت به ارزش ملک) برای خارجی‌ها 70% است، یعنی اگر می‌خواهید آپارتمانی به ارزش 100.000 لیر ترکیه خریداری کنید، مبلغ 70.000 لیر ترکیه، حداکثر مقدار وامی است که بانک به شما می‌دهد. با این حال برخی از بانک‌ها حداکثر مبلغ وام نسبت به ارزش ملک را در محدوه 65% نگه می‌دارند.

چطور وام مسکن در ترکیه را بازبپردازیم؟ پس از اینکه وام را دریافت کردید، باید بدهی خود را در مدت زمان مشخص برگردانید. برای این کار می‌توانید بدهی خود را از طریق اقساط ماهانه از حساب بانکی ترکی پرداخت کنید. البته، می‎‌توانید به صورت نقدی نیز از بانک کشور سکونت خود نیز این بازپرداختی را انجام دهید.

همیشه باید بدهی وام مسکن خود را به موقع پرداخت نمایید؛ در غیر این صورت مشمول جریمه 1 الی 2 درصدی خواهید شد.

نکات مهم درباره آماده‌سازی مدارک:

 • قرارداد وام مسکن باید به زبان مادری مشتری نوشته یا ترجمه و امضا شود.
 • چنانچه مشتری متاهل است، همسر وام گیرنده نیز باید موافقت خود را از دریافت وام، با امضای سند دیگری، اعلام کند.
 • برای دریافت وام مسکن، می‌توانید حداقل از 1 الی 2 ماه قبل درخواست خود را برای تسریع در روند دریافت، درخواست خود را اعلام کنید. بانکداری آنلاین معمولا سریع‎تر است.
 • به محض اینکه مدارک لازم را ارائه دهید، بررسی اعتباری توسط بانک انجام می‌شود. پس از تایید، بانک اقدام به ارزیابی ارزش ملک و بررسی اموال می‌کند که ممکن است چند روزی زمان ببرد.
 • در مرحله بعدی، بانک پیشنهاد وام مسکن را تایید کرده که اگر همه چیز به خوبی پیش برود، تا 4 ماه اعتبار دارد.
 • بانک اسناد ملکی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • اگر همه چیز به خوبی پیش برود، باید سند رسمی فروش (تاپو) و وام مسکن را در دفتر تاپو امضا کنید.

مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر اما نه محدود به همین موارد هستند:

 • پاسپورت وام گیرنده
 • کپی پاسپورت فروشنده یا صاحب ملک
 • اسناد حقوقی ملک
 • برگه‌های اطلاعاتی توسعه دهنده ملکی
 • شماره مالیاتی ترکی
 • صورت حساب، دستمزد یا حقوق 3 ماهه اخیر
 • رسید بانکی یا تاریخچه حساب بانکی
 • گزارش ارزش ملک
 • گواهی تایید آدرس/ قبوض کشور محل سکونت، اسناد اثبات کننده مالکیت ملک، اطلاعات سایر درامدها و اسناد خودرویی که ممکن است داشته باشید
mortgage for foreigners in turkey2

5.      بهترین بانک دریافت وام مسکن در ترکیه کدام است؟

به عنوان یک خارجی، اگر مجوز اقامت یا کار دارید، قطعا می‌توانید برای خرید خانه، ماشین و... در ترکیه وام بگیرید. هر بانک ممکن است سلسه مراتب، برنامه‌های پرداختی، معیارها، نرخ سود، مبلغ وام ارائه شده، و قوانین متفاوتی داشته باشد. این بخش به بانک، اینکه از کدام بانک می‌توانید وام مسکن دریافت کنید و... اختصاص دارد.

بعضی از بانک‌ها مثل بانک زراعت، بانک گارانتی، بانک ایش، بانک کویت ترک، بانک دنیز، بانک آی ان جی و بانک یاپی کِرِدی به خارجی‌های ترکیه وام مسکن اعطا می‌کنند.

 • بانک مالی ترکیه یک برنامه پرداختی 12 ساله با سود مناسب و نرخ‌ هزینه اختصاص یافته ارائه می‌کند. پشتیبانی مالی تا 75% از ارزش خانه‌ای که قرار است خریداری شود نیز ارائه می‌شود. ارزیابی املاک و مستغلات توسط کمپانی‌های مستقل و دارای مجوز از هیئت مدیره بازار سرمایه (CMB) انجام می‌گردد.
 • بانک گارانتی BBVA گزینه‌های وام مسکن با سود ثابت و متغیر به ارزهای مختلف از جمله لیر ترکیه، دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس ارائه کرده و زمان حداکثری 240 ماهه بازپرداخت وام را در نظر دارد. حداکثر میزان وام 500.000 لیر ترکیه یا معادل ارزی آن است. اتباع کشورهای اروپایی می‌توانند وام تا سقف 65 درصد و اتباع سایر کشورها تا سقف 50 درصد از ارزش ملک را دریافت نمایند.
 • بانک HSBC بازپرداخت‌های بلند مدت تا 10 سال به لیر ترکیه ارائه می‌دهد. حداقل میزان وام دریافتی 5.000 لیر ترکیه و حداکثر آن تا 65 درصد ارزش ملک است. در بانک HSBC لازم است که مشتری پیش پرداخت 35 درصدی ارائه کند.
 • بانک دنیز نرخ وام مسکن متوسط تا 15 سال و با 60 درصد ارزش ملک ارائه می‌کند. همچنین گزینه پرداخت اقساطی برای خارجی‌ها به ارزهای دلار، یورو، روبل روسیه و پوند انگلیس را درخواست می‌کنند.

 

Published on 2021-09-17
Updated on 2021-09-17