استانبول کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

حمل و نقل اولین چیزی است که پس از ورود به هر شهر یا کشوری، از جمله ترکیه، به آن نیاز خواهید داشت. حتی به محض خروج از فرودگاه، مجبورید برای رسیدن به مقصدتان، چه هتل باشد چه ملک خریداری شده در ترکیه، وسیله‌ای را برای حمل و نقل انتخاب کنید. بسیاری از افراد در این شرایط تاکسی می‌گیرند، اما همه ما می‌دانیم تاکسی گرفتن فقط در شرایط خاص در ترکیه توصیه می‌شود؛ چرا که قیمت‌ها و تعرفه‌های تاکسی در ترکیه بسیار گران است.

از این رو، وسایل حمل و نقل عمومی در ترکیه طرفداران بیشتری دارد. مثل اتوبوس، مترو، متروبوس، دلموش و... که هر کدام تعرفه‌های مختلفی بر اساس مسافت طی شده دارند؛ اما به مراتب از تاکسی ارزان‌تر هستند. البته در این راه باز هم می‌توان صرفه‌جویی کرد و از بلیط‌های شارژی مثل استانبول کارت استفاده کرد.

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت، همانطور که از نامش پیداست، یک کارت الکترونیکی مخصوص استفاده در استانبول است که ظاهر آن شبیه به کارت اعتباری بوده و یک شماره 12 رقمی روی آن درج شده است. دقیقا مثل بلیط‌های الکترونیک شارژی در ایران که هر شهر با توجه به تصمیم شهرداری، آن را با عنوانی مختلف ارائه می‌کند (مثل کارت شهرداری تهران، من کارت مشهد و...).

از آنجایی که با داشتن این کارت، برای خرید بلیط‌های معمولی تک‌سفره یا دوسفره دیگر هزینه نمی‌کنید و پرداخت شما دقیقا براساس مسافت طی شده است، در هزینه‌های حمل و نقل در استانبول بسیار صرفه جویی خواهید کرد.

استانبول کارت چیست و چه کاربردی دارد؟3

مزایای استانبول کارت

 • کاهش هزینه‌ حمل و نقل در استانبول
 • استفاده بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی و در نتیجه آشنایی بیشتر با فرهنگ ترکیه
 • امکان بازدید از اماکن مختلف استانبول و رفت و آمد به این نقاط با هزینه بسیار پایین‌تر
 • کاهش نیاز به تاکسی

انواع استانبول کارت

استانبول کارت در 4 نوع مختلف قابل تهیه است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی دارند:

 1. کارت بی‌نام یا Anonim Kart
 2. کارت آبی یا Mavi Kart
 3. کارت تخفیف یا Indirimli Kart
 4. کارت رایگان یا Ucretsiz Kart
استانبول کارت چیست و چه کاربردی دارد؟4

کارت بی‌نام یا Anonim Kart

این کارت رایج‌ترین استانبول کارت است که همه کسانی که اقدام به استفاده از حمل و نقل عمومی در استانبول می‌کنند، قادر به خریداری آن هستند. شما می‌توانید حتی به عنوان یک توریست این کارت را تهیه و استفاده کنید.

کارت آبی یا Mavi Kart

استانبول کارت آبی صرفا برای مقیمان و شهروندان عرضه می‌شود که حساب آن به صورت ماهانه باید شارژ شود. اگر اقامت کوتاه مدتی در استانبول دارید، کارت بی‌نام را بخرید اما اگر اقامت شما به صورت شهروندی یا دائم (بیش از 6 ماه در سال) است، توصیه می‌شود کارت آبی را تهیه نمایید.

کارت تخفیف یا Indirimli Kart

اگر در ترکیه مشغول به تحصیل هستید، تفاوتی نمی‌کند که شهروندی دارید یا اقامت تحصیلی، می‌توانید از خرید استانبول کارت‌های تخفیفی بهره‌مند شده و هزینه‌های حمل و نقل در استانبول را به حداقل برسانید. به خاطر داشته باشید برای تهیه این کارت نیاز به ارائه مدرکی جهت برخورداری از تعرفه‌های تخفیف هستید.

کارت رایگان یا Ucretsiz Kart

افراد بالای 65 سال در ترکیه که شهروندی دارند معاف از بیمه و بسیاری از هزینه‌های جانبی دیگر هستند که یکی از آن‌ها خدمات حمل و نقل است. از این رو دولت ترکیه به افراد بالای 65 سال حق استفاده از حمل و نقل عمومی را به صورت رایگان ارائه داده و این افراد می‌توانند با تهیه استانبول کارت رایگان، از سفرهای بدون هزینه درون شهری لذت ببرند.

کاربرد استانبول کارت

همانطور که اشاره شد، این کارت توسط شهرداری استانبول ارائه می‌شود که به منظور استفاده افراد مختلف برای حمل و نقل عمومی است. اما در کنار حمل و نقل عمومی خدمات شهری دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید از طریق استانبول کارت پرداخت کرده و از آن‌ها بهره ببرید.

 • مترو، متروبوس، تراموا، اتوبوس و...
 • تله‌کابین‌های استانبول
 • سرویس‌های بهداشتی پولی در سطح شهر
 • کشتی‌های داخل استانبول
 • خدمات فروشگاهی در حدود 30 فروشگاه

البته ممکن است شهرداری درباره اضافه یا حذف برخی از موارد لیست شده، در آینده اقدام نماید.

محل فروش و خرید استانبول کارت

قبل از ظهور ویروس کرونا که همه چیز به راحتی و قابل دسترس برای عموم بود و برای خرید استانبول کارت کافی بود به یکی از باجه‌های بلیط فروشی نزدیک ایستگاه‌های اتوبوس یا مترو مراجعه کنید. همچنین امکان خرید استانبول کارت از طریق باجه‌‎های الکترونیک 24 ساعته بلیط به نام Biletmatik امکان پذیر بود. اما با ظهور کرونا، جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس، محل‌های ارائه استانبول کارت کمی محدودتر شد.

در حال حاضر برای خرید استانبول کارت می‌توانید به سوپرمارکت‌های مختلف مثل میگروس، A101، یا کارفور مراجعه کنید. البته سوپرمارکت‎‌هایی که برچسب "استانبول کارت(Istanbul Kart)" یا "اکبیل(Akbil)" روی شیشه مغازه خود چسبانده‌اند نیز استانبول کارت به فروش می‌رسانند. لازم به ذکر است که چند سال پیش، Akbil به جای استانبول کارت با همان کاربرد به فروش می‌رسید، برای همین برخی از فروشگاه‌ها هنوز از این برچسب استفاده می‌کنند.

همچنین می‌توانید از طریق دستگاه‌های شارژ استانبول کارت در تمام ایستگاه‌های مترو برای خرید استانبول کارت اقدام نمایید.

قیمت استانبول کارت و نحوه خریداری

قیمت استانبول کارت در حال حاضر 10 لیر است. شما می‌توانید به هر میزان که لازم دارید، استانبول کارت خود را از طریق اپلیکیشن استانبول کارت یا باجه‎‌های مخصوص، شارژ کنید. لازم به ذکر است که استانبول کارت، همانطور که از نامش پیداست، صرفا در استانبول معتبر است. بنابراین چنانچه به شهرهای دیگر مثل ازمیر یا آنکارا سفر داشتید، برای استفاده از حمل و نقل عمومی باید کارت مخصوص به همان شهر را خریداری نمایید.

نکته قابل توجه دیگر این است که اگر به زبان ترکی استانبول تسلط کافی ندارید، توصیه می‌کنیم شارژ کارت خود را از طریق اپلیکیشن‌ انجام ندهید. چرا که اپلیکیشن به زبان ترکی بوده و ممکن است در مسیر شارژ کارت خود دچار مشکل شوید.

درباره استانبول کارت، این نکات را جدی بگیرید!

 • به میزانی که نیاز دارید کارت خود را شارژ کنید. چرا که گم شدن یا سوختن کارت برابر با از دست دادن شارژ داخل آن است.
 • از قرار دادن استانبول کارت در کنار اشیا مغناطیسی خودداری کنید.
 • برای کودکان زیر 6 سال نیاز به پرداخت هزینه برای حمل و نقل عمومی ندارید پس لازم نیست مجددا برای آن‌ها پرداخت کنید.
 • خطوط مختلف مترو در استانبول هزینه‌ مختلفی دارد، از این رو ممکن است در صورتی که کارت خود را پیش از ورود به خط مترو، اسکن نکرده باشید، حداکثر هزینه مترو برایتان لحاظ گردد.
 • متروبوس بر اساس مسافتی که طی کردید، از شارژ استانبول کارت کسر می‌کند. بنابراین هم در هنگام ورود هم در هنگام خروج از متروبوس، کارت خود را اسکن نمایید.
 • نگران تاریخ انقضای استانبول کارت نباشید. حتی اگر سفرتان به پایان رسید اما شارژ داخل استانبول کارت تمام نشده بود، می‌توانید در سفر بعدی خود از آن استفاده کنید. تمامی استانبول کارت‌های موجود، چه قدیمی چه جدید، معتبر هستند.
 • از آنجایی که استانبول کارت با حس کد شما سینک شده است، تمامی اطلاعات مکان‌هایی که در آن حضور داشته‌اید ثبت می‌شود. بنابراین در اختیار قرار دادن کارت به سایرین، جرم محسوب شده و پیگیری خواهد شد.
 • برای فعال‌سازی و سینک کردن حس کد خود با استانبول کارت می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام کنید:
  1- استفاده از مانیتورهای موجود در ایستگاه‌های مترو
  2- مراجعه به وبسایت istanbulkart.istanbul و طی کردن مراحل آن

امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

Published on 2021-10-07
Updated on 2021-10-08