آشنایی با فرودگاه های استانبول

اشنایی با فرودگاه های استانبول2

درباره فرودگاه‌ های استانبول چه می‌دانید؟ از تاریخچه آن گرفته تا خدمات و قوانین ویژه‌ای که هر کدام دارند، همه را در یک مقاله جامع گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید بهترین را برای رفت و آمدهای خود و یا منتقل کردن وسایل باری انتخاب کنید.

در هر کشوری شهرهای مهم آن، فرودگاه های بین المللی و بزرگی دارند که حمل و نقل بین شهری و بین‌المللی را ساده‌تر کنند. از سوی دیگر، ترکیه به دلیل اینکه یکی از قطب‌های گردشگری هم برای آسیا و هم برای اروپاست، سالانه مسافران زیادی به این کشور رفت و آمد دارند. بنابراین یکی از ارزنده‌ترین خدماتی که ترکیه باید در اختیار ساکنین و مسافران خود قرار دهد، احداث فرودگاه های بزرگ با امکانات لازم است.

ناگفته نماند که ترکیه با ارائه خدمات مسافربری تحت خطوط هوایی ترکیش ایر، سالانه مسافران زیادی را جابه‌جا می‌کند و چون استانبول شهر ترانزیتی این ایرلاین است، فرودگاه‌های آن باید به اندازه کافی بزرگ، قابل دسترسی و دارای امکانات باشند.

در حال حاضر استانبول سه فرودگاه فعال دارد که یکی از آن‌ها صرفا برای امور باربری، آموزش نظامی و... کاربرد داشته و دو مورد دیگر برای خدمات مسافربری در حال فعالیت هستند. همچنین یک فرودگاه خصوصی نیز در استانبول فعالیت دارد. در ادامه با هر چهار مورد این فرودگاه ها در استانبول آشنا می‌شویم.

فرودگاه آتاتورک استانبول

فرودگاه آتاتورک استانبول که به پاس خدمات ارزنده‌ی مصطفی کمال آتاتورک، اولین رئیس جمهور ترکیه نامگذاری شده است، در سال 1912 برای اولین بار در تاریخ ترکیه به عنوان فرودگاه تک ترمیناله و در سال 1953 به عنوان فرودگاه چند ترمیناله شناخته شد. تا سال 2019 این فرودگاه علاوه بر خدمات باربری هوایی، خدمات مسافربری نیز ارائه می‌کرد. البته در این میان، در سال 2016 فرودگاه بین المللی آتاتورک مورد حمله تروریستی قرار گرفت که با 42 کشته همراه بود. حمله‌ای که اکثریت یکی از حملات داعش می‌دانستند.

اشنایی با فرودگاه های استانبول3

نهایتا در سال 2019 با تغییر کاربری این فرودگاه به باربری هوایی و دریایی، تمرکز مسافربری در استانبول به فرودگاه دیگری به نام فرودگاه جدید استانبول منتقل شد تا فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول به فرودگاه باربری آتاتورک استانبول تغییر کاربری دهد.

این فرودگاه در Bakirkoy استانبول که بخش اروپایی استانبول محسوب می‌شود، واقع شده است.

وبسایت رسمی فرودگاه: www.ataturkhavalimani.gov.tr

فرودگاه جدید استانبول (Istanbul Yeni Havalimani)

پیش از تغییر کاربری فرودگاه آتاتورک، دولت ترکیه تصمیم گرفت تا جایگزینی را برای این فرودگاه جهت خدمات مسافربری برنامه ریزی کند که نتیجه آن بهره‌برداری و افتتاح فرودگاه جدید استانبول با نام Yeni Havalimani در اکتبر 2018 بود. این افتتاحیه در 95امین سالگرد به رسمیت شناختن جمهوری ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور وقت انجام شد.

اشنایی با فرودگاه های استانبول4

در نهایت، فرودگاه آتاتورک در تاریخ 6 آپریل 2019 تغییر کاربری خود را رسما اعلام کرد و تمام پروازهایی که از این طریق قرار به انجام بود، به فرودگاه جدید استانبول در همان تاریخ انتقال یافت.

این فرودگاه در Arnavutköy، بخش اروپایی استانبول واقع شده است و در حال حاضر به عنوان فرودگاه اصلی استانبول شناخته می‌شود.

وبسایت رسمی فرودگاه:  www.istairport.com

فرودگاه Sabiha Gokcen

فرودگاه صبیحه گوکچن، دومین فرودگاه ترکیه است که کلنگ آن در سال 1998 به زمین خرد و ساخت آن با هزینه 550 میلیون دلار آمریکا، حدود 3 سال به طول انجامید. در سال 2001 افتتاحیه این فرودگاه بین المللی در استانبول، در بخش آسیایی شهر برگزار شد. فرودگاه Sabiha Gokcen، نام خود را از اولین خلبان زن هواپیمای جنگی در ترکیه گرفته و امروزه به عنوان سومین فرودگاه پررفت و آمد ترکیه شناخته می‌شود.

اشنایی با فرودگاه های استانبول5

طبق اعلام ویکی‌پدیا این فرودگاه به صورت سالانه پذیرای حدود 25 میلیون مسافر بین‌المللی و ترکی است که همه مسافران، چه پرواز داخلی و چه پرواز خارجی، در یک ترمینال گردهم می‌آیند. لازم به ذکر است که برای سهولت هر چه بیشتر مسافران، در این فرودگاه یک هتل 4 طبقه با بیش از 120 اتاق قرار دارد.

این فرودگاه در Pendik استانبول واقع شده است.

وبسایت رسمی فرودگاه: www.sabihagokcen.aero

فرودگاه Hezarfen

این فرودگاه که بیشتر جنبه نمایشی یک فرودگاه را دارد، اکثرا برای هواپیماهای شخصی و زمین‌های بازی اطرافش شناخته شده است و پرواز مسافربری عمومی در آن تا به حال اتفاق نیوفتاده است. نام این فرودگاه از یک محقق عثمانی به نام Hezarfen Ahmet Celebi گرفته شده و در سال 1992 به عنوان یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های خصوصی ترکیه افتتاح شد.

فرودگاه Hezarfen در Çatalca که بخش اروپایی استانبول است واقع شده و سالانه هواپیماهای شخصی زیادی در آن رفت و آمد دارند.

وبسایت رسمی فرودگاه: hezarfen.com.tr

حرف آخر

اگر به استانبول سفر داشته باشید، حتما از طریق فرودگاه جدید استانبول خواهد بود چرا که دو فرودگاه دیگر خدمات مسافربری به صورت گسترده ارائه نمی‌کنند. همچنین فرودگاه Sabiha Gokcen خدمات مسافربری را صرفا به هواپیمایی‌های آنادولوجت (Anadolu Jet) که زیرمجموعه‌ای از ترکیش ایر است و پگاسوس (Pegasus) ارائه می‌دهد. اما چنانچه برای اقامت در ترکیه قصد سفر به استانبول را دارید و قصد داشتید پس از اجاره یا خرید ملک در استانبول، بخشی از وسایل خود را از ایران به استانبول منتقل کنید، اثاثیه شما از طریق فرودگاه بین‌ المللی آتاتورک به دستتان خواهد رسید.

Published on 1400-07-21
Updated on 1400-07-23