فرهنگ غذایی ترکیه

فرهنگ غذایی ترکیه1
موقعیت جغرافیایی ترکیه و تاریخ کهن سرزمین های این کشور باعث شده است که این کشور نقطه تلاقی فرهنگ های مختلف غذایی باشد و مزه غذا را در ترکیه به تجربه ای بی نظیر و فراموش نشدنی تبدیل کند. به همین دلیل است که پاسخ به سوالی مانند "یک غذای معمولی ترکی چیست؟" دشوار است. بیایید با مروری بر انواع مختلف غذاها در ترکیه شروع کنیم.

فرهنگ غذایی ترکیه2

استانبول: این غذاها که به عنوان غذاهای عثمانی یا غذاهای کاخ نیز شناخته می شوند ، به عنوان یکی از غنی ترین غذاهای جهان شناخته می شوند. بیشتر تحت تأثیر غذاهای بالکان ، آناتولی ، سوریه و قفقاز قرار گرفته است. متأسفانه ، بیشتر دستور العمل ها باقی نماند ، زیرا توسط آشپزها به عنوان اسرار حفظ می شد. بنابراین آنچه امروز می دانیم تنها مجموعه كوچكی است. در این غذاها گوشت و دسرها غالب بودند. پیش غذا معمول نبود و گوجه فرنگی نیز دیرتر معرفی شد و در غذاهای عثمانی از گوجه استفاده نمی‌شد. برخی از غذاهای معروف که هنوز هم در رستوران ها یافت می شوند:
Yumurta-yı hümayun (تخم مرغ با پیاز و پاستیرما - بیکن معمولی ترکی) ، محمودیه (قورمه مرغ با طعم بادام ، زردآلو ، کشمش ، عسل ، دارچین و آب لیمو) ، Mutancana (خورش بره با زردآلو ، موسیر ، انگور قرمز ، عسل و بادام) ، Kavun Dolması (خربزه پر شده با گوشت بره ، برنج ، ادویه ، بادام ، پسته و مویز) ، Düğün çorbası (تشکیل شده از تکه گوشت گاو ، گیاه و ماست) ، Acem pilavı (برنج با گوشت گاو ، بادام و پسته) ، آکیکه (نوعی گوشت گوسفندی با چربی دم ، ماست ، دارچین ، ادویه جات ترشی جات ، و ادویه جات ترشی جات) ، Süt Kebabı (گوشت بره و گوشت گوسفندی در شیر) ، Beyrani (گوشت بره پخته شده طولانی با ادویه جات ترشی جات) ، Mıhlama (گوشت چرخ کرده پخته شده طولانی با تخم مرغ و گیاهان) ، Kırma Tavuk Kebabı (مرغ گیاهی خاص) ، Fodula (نان پر از گوشت گاو)

دسرها همیشه در غذاهای عثمانی ضروری بودند. گفته می شود که در یک مراسم جشن در قرن شانزدهم ، 53 نوع شیرینی برای مهمانان تهیه شده بود. دسرهای محبوب که هنوز هم وجود دارند عبارتند از:
Keşkül-ü fukara (یک پودینگ شیر با بادام) ، Revani (کیک سمولینا با آب گل نارنج یا گلاب) ، Zerde (پودینگ با زعفران و گلاب) ، Tavukgöğsü (پودینگ سینه مرغ) ، Sütlaç (پودینگ برنج) ، Kazandibi ( پودینگ شیر سوخته) ، Saray helvası (حلوای خشک ، کمی شیرین با پسته) ، Kadayıf (خمیر کادایف با شربت و پسته) ، Vezir parmağı (بلغور ، شیر ، کوبیده ، قند کاستور ، اسانس بادام ، کره ، گلاب ، آب و آب لیمو) ، Hanım Göbeği (توپ های بلغور سرخ شده با شربت لیمو)

فرهنگ غذایی ترکیه3

ازمیر و سواحل دریای اژه: غذاهای ازمیر و سواحل اژه اشتراکات زیادی با غذاهای یونانی دارند. بیشتر نام ها را می توان در هر دو زبان یافت ، مانند dolmadakia (GR) - dolma (TR) ، keftedes (GR) - Kofte (TR) ، moussaka (GR) - Musakka (TR) و غیره که بسیار شبیه هستند.
به طور معمول برای غذاهای دریای اژه ، پیش غذا معمولا غذاهای سرد به نام Meze است. این غذاهای کوچک با ماست ، ماهی ، بادمجان ، گل کلم و موارد دیگر است. در یک رستوران معمولی ، مزه خود را از فهرست انتخاب نمی کنید. پیشخدمت یک سینی بزرگ با انواع مزه ها به میز شما می آورد ، که می توانید مستقیماً آن را انتخاب کنید ، یا با گارسون به یخچال شیشه ای می رفتید و در آنجا سفارش خود را به او می گویید.
سبزیجات در غذاهای اژه ای نیز ضروری است. دستور العمل های زیادی با سبزیجات پخته شده با روغن زیتون وجود دارد که می توانند به صورت سرد یا گرم سرو شوند.
ماهی یکی دیگر از مواد غذایی اصلی دریای اژه است. مخصوصاً ماهی کبابی رایج است. معمول است که ماهی خود را انتخاب کنید ، نه از منو ، بلکه با گارسون به یخچال بروید. او ماهی را آنجا وزن می کند ، قیمت آن را به شما اعلام می کند و از شما می پرسید که چگونه  آن را پخت کنند.

فرهنگ غذایی ترکیه4

منطقه دریای سیاه: اگرچه غذاهای دریای سیاه فقط از ماهی تشکیل نمی شود ، اما مارچوبه برای این منطقه معمول است. شما باید Hamsili pilav (برنج مارچوبه) ، Hamsili ekmek  (نان مارچوبه) ،  Hamsi tava (مارچوبه تابه ای) ،  Hamsi bugulama (خورش مارچوبه) ، Hamsi koftesi (کوفته با گل مینا) و Hamsi tatlisi (دسر مارچوبه با مارچوبه ، خمیر ، پرتقال ، پسته و شربت) را امتحان کنید.

فرهنگ غذایی ترکیه5

روح غذاهای ترکی  Gaziantep: Gaziantep در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است و با یک پرواز 45 ساعته از استانبول می توانید به آنجا برسید. غذاهای منحصر به فرد این منطقه تحت تأثیر سالهای تاریخ منطقه بوده و مکان مورد علاقه افراد خاص است. در همین حال بسیاری از غذاهایی که در رستوران های ترکیه از همین جا سرچشمه می گیرد. Gaziantep به دلیل اهمیت غذایی از سال 2004 به شبکه شهرهای خلاق یونسکو اضافه شده است.
به خصوص در استانبول و ازمیر ، بسیاری از رستوران ها را پیدا خواهید کرد که فرهنگ های مختلف غذایی را با هم ترکیب کرده اند و تجربه بهتری را برای شما ایجاد می کنند.

فرهنگ غذایی ترکیه6

غذای خیابانی در ترکیه
علاوه بر این غذاهای متنوع ، فرهنگ عالی غذای خیابانی در TurkeyDoner وجود دارد - در عین حال Doner همه جا است و توسط همه در سراسر جهان شناخته شده است. در ترکیه ، وقتی گرسنه باشید ، بدون جستجوی طولانی مدت به راحتی می توانید یک "donerci" پیدا کنید.

Kumru - این یک غذای معمولی در خیابان است که از ازمیر تهیه می شود. این یک ساندویچ کبابی با سوسیس تند، سوسیس ، کالباس ، ترشی ، گوجه فرنگی و پنیر کبابی است.
Boyoz - یکی دیگر از غذاهای معمولی خیابان ازمیر بویوز یک شیرینی با tahini است و بسیار محبوب است.
Kumpir - اینها سیب زمینی های پخته شده با کره ، پنیر و انواع مواد پر شده در داخل آن هستند
Balik-Ekmek - یک غذای معمولی در خیابان از استانبول. Balik-ekmek به معنای ماهی و نان است. می توانید چادرهای کوچک بسیاری را در ساحل یا قایق های ماهیگیر پیدا کنید که ساندویچ ماهی کبابی یا سرخ شده می فروشند. معمولاً سس سیر همراه آن است.
سیمیت - این یک نان مدور با دانه های کنجد است. سمیت در استانبول طعم کمی متفاوت از سیمیت در ازمیر دارد. در ازمیر ، آنها سیمیت را gevrek نیز می گویند.
Dolme Midye - اینها صدفی پر از برنج هستند و می توان آنها را در رستوران ها و همچنین در خیابان ها در سینی ها یافت. شما شروع به غذا خوردن می کنید و فروشنده در انتها پوسته ها را می شمرد تا قیمت آن را به شما بگوید. بدون اینکه این غذا را امتحان کنید ترکیه را ترک نکنید.

Published on 2020-12-05
Updated on 2020-12-10