تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه7

یکی از مهم‌ترین معیارها به هنگام خرید ملک در ترکیه، موقعیت مکانی و منطقه‌ای است که ملک در آن واقع شده است. موقعیت مکانی خوب افزایش قیمت ملک و بازگشت سرمایه (ROI) را تضمین کرده و علاوه بر آن، محل سکونت مناسبی را هم برای خریدار و هم مستاجر فراهم می‌کند. اگرچه عوامل متعددی بر قیمت املاک تاثیر دارد، اما یکی از بارزترین و مهم‌ترین عوامل، موقعیت مکانی ملک است. در ادامه به بررسی تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه می‌پردازیم.

منطقه و محله‌ای که ملک در آن واقع شده است تاثیر مستقیمی بر ارزش ملک می‌گذارد. چرا که ارزش ملک در یک محله معمولا با املاک مشابه در آن محله در یک رنج قیمت است و نمی‌توان به‌طور مستقل قیمت‌گذاری کرد. یک منطقه به دلایل متعددی همچون دسترسی به حمل و نقل عمومی، نزدیکی به مراکز مهم، وسعت منطقه و ... قیمت‌ متفاوتی نسبت به نواحی همسایه خود دارد. در ادامه به بررسی این مراکز مهم که در قیمت‌گذاری ملک در ترکیه تاثیرگذار هستند، می‌پردازیم.

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه3

سیستم حمل و نقل عمومی

شهرهای ترکیه انواع سرویس‌های حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مینی‌بوس، مترو، متروبوس، کشتی، دلموش، تراموا و تاکسی را ارائه می‌دهند. از مهم‌ترین فاکتورها در ارزش‌گذاری مناطق، دسترسی آسان و نزدیکی به سیستم حمل و نقل عمومی است. چرا که با نزدیکی منطقه به آن‌ها، سکونت در منطقه برای ساکنین راحت‌تر و در نتیجه میزان درخواست برای آن منطقه افزایش می‌یابد که منجر به افزایش قیمت ملک خواهد شد.

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه1

مدارس و مؤسسات آموزشی

نزدیکی به مدارس و موسسات آموزشی برای افراد و به‌ویژه خانواده‌هایی که دارای فرزند هستند، یک مزیت مهم به حساب می‌آید. به خصوص والدین شاغل ترجیح می‌دهند فرزندان خردسال خود را در دوره‌ها یا مهدکودک‌هایی نزدیک به محل سکونت خود ثبت نام کنند. به همین دلیل قیمت املاک اطراف مدارس و موسسات آموزشی بالاتر از مناطق دورتر است.

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه4

مراکز بهداشتی و درمانی

امروزه با وجود اینکه دسترسی به خدمات بهداشتی بسیار آسان شده است، با این حال، مردم زندگی در نزدیکی مراکز بهداشتی و درمانی را ترجیح می‌دهند. برای خریدارانی بالای یک سن خاص، این ممکن است اولویت اول باشد و در نتیجه باعث شده است که قیمت املاک در نزدیکی این مراکز بیشتر باشد.

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه2

مراکز تجاری و تفریحی

به خصوص در مکان‌هایی مانند استانبول که به دلیل بزرگی شهر و ترافیک سنگین، رفت و آمد مشکل است، نزدیکی به مراکز تجاری برای خریداران جذاب است. از آنجایی که مراکز خرید عموماً در نزدیکی مراکز تجاری قرار دارند، علاوه بر ایجاد فرصت شغلی بیشتر، منجر به افزایش قیمت منطقه نسبت به سایر مناطق می‌شود. علاوه بر این، نزدیکی ملک به کافه‌‌ها، مراکز تفریحی و سینما واقع در نزدیکی خانه، میزان ترجیح خانه در بین خریداران را افزایش داده و بر قیمت آن تأثیر مثبت می‌گذارد.

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه6

امکانات اجتماعی

از آنجایی که امروزه بیشتر خانه‌ها آپارتمانی هستند، نیاز به امکانات اجتماعی نظیر فضای سبز و پارک بیش از پیش احساس می‌شود. اگر چه در ترکیه بسیاری از املاک جدید در مجتمع‌های مسکونی واقع شده‌اند که هر یک امکانات اجتماعی و فضای سبز اختصاصی دارند، اما هنوز هم نزدیکی به پارک‌ها و مکان‌های تفریحی عمومی بر ارزش منطقه می‌افزاید.

تاثیر موقعیت مکانی بر قیمت ملک در ترکیه5

بلایای طبیعی

همانطور که می‌دانید، برخی از شهرها و مناطق ترکیه در کمربند زلزله واقع شده‌اند که احتمال خطرات ناشی از زلزله را نسبت به سایر مناطق بیشتر می‌کند. در نتیجه خریداران همواره سعی دارند به هنگام انتخاب ملک، موقعیت مکانی دورتر از گسل زلزله را انتخاب کنند. همچنین آمادگی در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و فرسایش که در برخی از نقاط ترکیه تأثیر بیشتری دارد، حائز اهمیت است. اینکه ملک در مکانی مانند بستر رودخانه یا زمین‌های شیبدار قرار نگیرد، تاثیر مثبتی بر قیمت آن خواهد داشت. بنابراین قیمت املاکی که در برابر بلایای طبیعی مقاوم بوده و از خطرات دور هستند، بالاتر از سایر املاک خواهد بود.

 

اگر به دنبال خرید ملک در استانبول هستید، ما پیش‌تر به طور مفصل به بررسی بهترین مناطق استانبول برای زندگی پرداخته‌ایم.  

ما در Turkey Expert طیف گسترده‌ای از املاک در شهرهای مختلف ترکیه مانند استانبول، آنتالیا، آلانیا، ازمیر، کوش آداسی، بدروم، مرسین و ... فراهم آورده و شما را در خرید ملک در ترکیه با ضمانت بهترین قیمت همراهی می‌کنیم.

 

Published on 1401-07-29
Updated on 1401-07-29