تفاوت زندگی در بخش آسیایی و اروپایی استانبول

مقایسه بخش اسیایی و اروپایی استانبول1

استانبول، این شهر دوست داشتنی و زیبا، یکی از پرطرفدارترین شهرهای خاورمیانه است. علت محبوبیت این منطقه، علاوه بر آب و هوای مطلوب و تاریخچه غنی، موقعیت استراتژیک آن، یعنی قرار داشتن در مرز دو قاره آسیا و اروپا است. البته وقتی صحبت از خرید ملک در استانبول به میان می‌آید، انتخاب بین منطقه آسیایی و اروپایی یکی از رایج‌ترین چالش‌های پیش رو خواهد بود.

بیایید با هم بخش آسیایی و اروپایی استانبول را از جوانب مختلف بسنجیم تا بدانید کدام منطقه مناسب سلیقه و بودجه مورد نظرتان شما است!

قبل از هر چیز، باید بدانید که بخش اروپایی و آسیایی استانبول به وسیله تنگه بسفر جدا شده‌اند و از طریق سه پل مهم ترکیه، رفت‌ و آمد بین دو ناحیه بسیار آسان است. یکی از نکات بسیار جالب در رفت‌ و آمد بین این دو ناحیه، پرداخت عوارض است، به طوری که برای ورود به بخش اروپایی نیاز به پرداخت عوارض نیست، اما به هنگام ورود به بخش آسیایی، لازم است مبلغ مشخصی را پرداخت کنید.

ویژگی‌‌های بخش آسیایی استانبول

از آنجایی که بخش آسیایی استانبول تاریخچه عمیق‌تری دارد، فرم کلی شهر در این ناحیه سنتی‌تر است. البته این مساله به این معنا نیست که پیدا کردن برج‌های مسکونی با امکانات رفاهی مطلوب در منطقه آسیایی غیرممکن است. بلکه، بافت سنتی این مناطق بیشتر به سبک معماری سنتی ترکیه گرایش دارد. 

از دیگر تفاوت‌های اصلی که حتی با نگاه کردن به نقشه استانبول قابل لمس است، میزان سرسبزی دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، بکر بودن و سرسبزی بخش آسیایی بسیار بیشتر از بخش اروپایی است. این یعنی، تا امروز بشر آسیب کمتری به بخش آسیایی استانبول رسانده و مساحت کمتری از آن در دست ساخت و ساز قرار دارد.

مقایسه بخش اسیایی و اروپایی استانبول2

اکثر ترک‌نشینان اصیل، در بخش آسیایی استانبول سکونت دارند. این یعنی اگر می‌خواهید به ترکیه مهاجرت کنید، احتمالا مهاجر کمتری در بخش آسیایی مشاهده خواهید کرد. اما به دلیل واقع شدن بیشتر دانشگاه‌های مهم استانبول در بخش آسیایی، این ناحیه دانشجویان مختلفی را از سراسر جهان در خود جای داده است. همچنین فرودگاه Sabiha Gokçen در بخش آسیایی، سفرهای داخلی و خارجی را امکان‌پذیر می‌سازد. 

به طور کلی، میانگین قیمت ملک در بخش‌های آسیایی بیشتر از بخش اروپایی استانبول است که همین موضوع دلیلی شده تا مهاجرین اکثرا به دنبال خرید ملک در بخش اروپایی باشند تا آسیایی! البته بخش‌ آسیایی استانبول هم مناطق مختلفی دارد که قیمت ملک در آن‌ها پایین‌تر یا معادل با بخش اروپایی باشد. در ادامه بیشتر به بحث قیمت ملک در بخش اروپایی و آسیایی استانبول می‌پردازیم.

ویژگی‌های بخش اروپایی استانبول

با اینکه بخش آسیایی استانبول قدمت بیشتری دارد، عده زیادی معتقدند تاریخ استانبول را در بخش اروپایی باید جستجو کرد. لمس جریان زندگی مدرن اروپایی و عموما شب‌های پر جنب و جوش، برج‌های بلند تجاری و مسکونی، امکانات رفاهی بی‌نظیر و حمل و نقل سریع‌تر، از جمله ویژگی‌هایی است که بخش اروپایی استانبول را جذاب می‌کند. در کنار همه این موارد، مهاجرین بیشتری در بخش اروپایی سکونت دارند که در نتیجه گوناگونی فرهنگی به راحتی قابل درک است. می‌توان گفت علت اصلی این حجم از ساخت و ساز در بخش اروپایی، جذب مهاجرین از سراسر دنیاست.

شلوغی و جمعیت ناحیه اروپایی و حال و هوای زندگی پرتکاپو در این سمت بیشتر از بخش آسیایی به چشم می‌خورد، که البته همین تراکم جمعیت بیشتر سبب ترافیک بیشتر می‌شود.

بخش اروپایی استانبول شامل مراکز خرید بزرگ و مدرن، مناطق گردشگری مختلف، بیزینس‌های بزرگ و بین‌المللی و غیره است. همچنین بسیاری از اماکن تاریخی استانبول مثل مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد و غیره در بخش اروپایی استانبول قرار دارند. فرودگاه اصلی استانبول نیز در بخش اروپایی واقع شده است.

قیمت ملک در بخش‌ آسیایی و اروپایی استانبول

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، هر دو ناحیه آسیایی و اروپایی دارای مناطق گران و ارزان برای خرید ملک هستند. اگر به نقشه استانبول که در تصویر زیر آمده است نگاهی بیاندازید، قسمت‌های آبی مشخص شده روی آن مناطق ارزان‌تر و قسمت‌های نارنجی مناطقی است که املاک لوکس و گران بیشتر به چشم می‌خورند. علت این تفاوت قیمت، مرکزیت و چشم‌اندازی است که املاک آن ناحیه دارند. 

مقایسه بخش اسیایی و اروپایی استانبول3

خرید ملک در کدام بخش استانبول بهتر است؟

به طور کلی، اگر به دنبال خرید ملک ارزان در استانبول هستید، بهتر است در بخش اروپایی بیشتر تمرکز کنید. در مقابل اگر قیمت ملک برایتان اهمیت ندارد و عوامل دیگری مثل امکانات، امنیت، طبیعیت، مرکزیت و... برایتان حائز اهمیت است، بخش آسیایی را در اولویت قرار دهید. در مجموع، پیشنهاد ما نواحی میانه‌ی استانبول است. یعنی دقیقا جایی که مرز آسیا و اروپا قرار دارد. این نواحی هم در مرکز استانبول قرار دارند، هم املاک بسیار پرطرفدار با ویوی بسفر دارند و هم از امنیت خوبی برخوردارند. از این لینک می‌توانید بهترین مناطق استانبول برای زندگی را مشاهده نمایید. 

در نهایت باید گفت با اینکه استانبول در ابتدا صرفا بخش آسیایی بود و در طی تاریخ تا اروپا گسترش پیدا کرد، امروزه جریان زندگی در بخش اروپایی بیشتر قابل لمس بوده و طرفداران بخش اروپایی از آسیایی بیشتر هستند. 

نکته قابل توجه در هنگام خرید ملک در ترکیه، بودجه مورد نظرتان است. برای سهولت در خرید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما در Turkey Expertدر ارتباط باشید تا به‌روزترین و مناسب‌ترین پیشنهادات را دریافت کنید.

 

Published on 1400-09-23
Updated on 1401-07-19