ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه

ثبت ادرس در اداره نفوس ترکیه1

ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه یکی از مدارک ضروری به هنگام درخواست برای اخذ یا تمدید اقامت ترکیه چه از طریق اجاره ملک و چه خرید ملک در ترکیه است. به‌طوریکه به هنگام مراجعه به اداره مهاجرت برای درخواست اقامت توریستی یک یا دوساله، در صورت عدم ارائه برگه نفوس به افسر، با نقص پرونده روبرو خواهید شد. در این مقاله، پس از آشنایی با اداره نفوس ترکیه، راهنمای گام‌به‌گام از مراحل ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه را به شما ارائه می‌کنیم.

اداره نفوس ترکیه چیست؟

اداره نفوس ترکیه، یک دفتر ثبت اسناد به حساب می‌آید که شباهت زیادی به دفتر ثبت احوال یا اسناد رسمی داخل ایران دارد. با مراجعه به این اداره شما می‌توانید اقداماتی نظیر:

 • ثبت آدرس محل سکونت
 • تمدید اقامت
 • ثبت ازدواج
 • تمدید گواهینامه یا اقدام برای گرفتن گواهینامه
 • و...

را انجام دهید.

ثبت ادرس در اداره نفوس ترکیه4

با توجه به بزرگی شهر، یک تا چند اداره نفوس ترکیه در محله‌های مختلف پیدا خواهید کرد که برای انجام امور اداری خود به این دفاتر مراجعه خواهید کرد.

در مواردی، می‌توانید پروسه‌های ذکر شده را به کمک یک وکیل کاربلد پیش ببرید. اما به‌طور کلی زمانی‌که خودتان امور اداری را انجام دهید، علاوه بر دقت بیشتر بر جزئیات و صحت پروسه، می‌توانید با فرهنگ اداری ترکیه نیز آشنا شوید.

 

مراحل ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه

زمانی که به ترکیه مهاجرت می‌کنید، باید یک ملک خریداری یا اجاره کنید تا بتوانید اقامت یکساله توریستی از طریق اجاره ملک یا اقامت یکساله قابل‌تمدید از طریق خرید ملک در ترکیه را دریافت کنید. این پروسه نیاز‌مند این است که شما برگه‌ای به‌عنوان سند محل اقامت (Yerlesim Yeri Adres)‌ داشته باشید. شایان ذکر است که مدارک مورد نیاز برای ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه شامل موارد زیر خواهد بود:

 • پاسپورت
 • آخرین قبض آب، برق یا گاز (در برخی موارد که قبوض به نام وجود ندارد، قبض اینترنت به نام شخص نیز پذیرفته می‌شود.)
 • اجاره‌نامه نوتر شده(در صورتی که ملک اجاره کرده‌اید) یا سند ملکی (در صورتی که ملک خریداری کریده‌اید)
ثبت ادرس در اداره نفوس ترکیه2

حالا با مراجعه به اداره نفوس ترکیه و طی کردن مراحل زیر می‌توانید آدرس محل سکونت خود در ترکیه را به ثبت برسانید.

 

 1. به نزدیک‌ترین اداره مهاجرت به محل زندگی خود مراجعه کرده و برای دریافت برگه‌ اقامت درخواست دهید.
 2. به وب‌سایت دریافت نوبت اداره نفوس (به آدرس https://randevu.nvi.gov.tr/) مراجعه کرده و یک وقت ثبت آدرس بگیرید. برای این منظور باید فرمی شامل اطلاعات ساعت و روز مورد نظر برای ملاقات و اطلاعات شخصی تکمیل کنید.
 3. با در دست داشتن برگه‌ای که از اداره مهاجرت دریافت کردید، در ساعت و روز مقرر به اداره نفوسی که وقت خود را تایید کردید، مراجعه کرده و برگه تایید آدرس خود را دریافت کنید.
 4. پس از اینکه مراحل فوق را طی کردید، با مراجعه به اپلیکیشن E-DEVLET نسبت به پرینت فرم آدرس ثبت‌نامی و برگه تایید آدرس (Yerlesim Yeri Adres)‌ اقدام کنید.
ثبت ادرس در اداره نفوس ترکیه5

چرا باید آدرس خود را در اداره نفوس ترکیه ثبت کنید؟

شما به عنوان یک تبعه خارجی که در ترکیه سکونت دارد، نیاز دارید آدرس محل زندگی خود را ثبت کنید تا برای دریافت گواهینامه، افتتاح حساب بانکی و امور مربوط به اقامت دائم اقدام کنید. به همین دلیل، از زمانی که تصمیم می‌گیرید اقامتی بیشتر از مدت زمان مشخص شده برای توریست‌ها چه از طریق اجاره ملک و چه خرید ملک داشته باشید، نیاز دارید آدرس خود را در اداره نفوس ترکیه ثبت کنید.

ثبت ادرس در اداره نفوس ترکیه6

سایر خدماتی که در اداره نفوس ترکیه ارائه می‌شود

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، شما می‌توانید با مراجعه به اداره نفوس ترکیه نسبت به ثبت ازدواج و دریافت گواهینامه نیز اقدام کنید. گواهی ازدواجی که از این اداره دریافت می‌کنید، یک گواهی معتبر بین‌المللی محسوب می‌شود و می‌توانید در صورت لزوم به زبان‌های دیگر ترجمه کنید.

در صورتی‌که می‌خواهید با گواهینامه ایرانی خود برای مدتی کوتاه در ترکیه اجازه رانندگی داشته باشید، می‌توانید به اداره نفوس مراجعه کرده و درخواست خود را مطرح کنید. البته برای دریافت گواهینامه دائمی باید به روش دیگری اقدام نمایید.

 

Published on 1401-07-28
Updated on 1401-07-28